НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ
У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
11.11.2025 № 1825
Про застосування санкцій до АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, здійснення заходів державного регулювання та внесення змін до постанов НКРЕКП від 23 серпня 2023 року № 1544 та від 17 липня 2024 року № 1320
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 11 листопада 2025 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта планової перевірки від 14 жовтня 2025 року № 250, проведеної відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940, постанови НКРЕКП від 23 вересня 2025 року № 1514 «Про збільшення строку проведення планової перевірки АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» (діяльність з розподілу електричної енергії)» та посвідчень на проведення планової перевірки від 10 вересня 2025 року № 474, від 15 вересня 2025 року № 488, від 26 вересня 2025 року № 515, від 06 жовтня 2025 року № 537, від 08 жовтня 2025 року № 541 та від 13 жовтня 2025 року № 555, установлено, що АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (код ЄДРПОУ 40075815) порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 (далі – Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії), та не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункт 5 пункту 2.2 у частині виконання рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством,
підпункт 7 пункту 2.2 у частині надання достовірних документів (їх копій) та інформації (даних, відомостей, звітності), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП,
підпункт 13 пункту 2.2 у частині виконання умов укладених договорів, які є обов’язковими для здійснення ліцензованої діяльності, зокрема своєчасно та в повному обсязі сплачувати за послуги, що надаються на ринку електричної енергії,
підпункт 14 пункту 2.2 у частині дотримання визначених напрямків та обсягів використання коштів за статтями витрат відповідно до встановленої рішенням НКРЕКП структури тарифу на розподіл електричної енергії, зокрема, постановою НКРЕКП від 09 грудня 2023 року № 2355 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ»,
підпункт 23 пункту 2.2 у частині дотримання показників якості послуг з розподілу електричної енергії, які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з розподілу електричної енергії, а також якості електричної енергії, перелік та величини яких затверджено НКРЕКП, у тому числі загальних стандартів якості електропостачання,
підпункт 24 пункту 2.2 у частині здійснення компенсації та/або відшкодування збитків користувачу системи та/або споживачу у разі недотримання ліцензіатом показників якості послуг з розподілу електричної енергії, визначених НКРЕКП та договором про надання послуг з розподілу,
підпункт 26 пункту 2.2 у частині надання послуг з приєднання електроустановок замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу системи передачі,
підпункт 31 пункту 2.2 у частині припинення електроживлення споживача у порядку та у випадках, визначених кодексом системи розподілу та правилами роздрібного ринку,
підпункт 45 пункту 2.2 у частині розробки та подання на схвалення НКРЕКП плану розвитку систем розподілу на наступні п’ять років відповідно до вимог кодексу систем розподілу, Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04 вересня 2018 року № 955 (далі – Порядок розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм), та інших нормативно-правових актів,
підпункт 46 пункту 2.2 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм, та подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду,
підпункт 47 пункту 2.2 (у редакції, що діяла до 22 червня 2024 року) у частині виконання заходів ремонтної програми з ремонтів основних фондів у повному обсязі відповідно до обсягів фінансування, передбачених відповідною статтею структури тарифу, у тому числі ремонти для усунення аварійних відключень, на виконання приписів контролюючих органів та обґрунтованих скарг споживачів,
підпункт 47 пункту 2.2 в частині виконання робіт з експлуатації та обслуговування системи розподілу електричної енергії відповідно до вимог кодексу систем розподілу та нормативно-технічних документів,
підпункт 48 пункту 2.2 у частині виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування,
підпункт 54 пункту 2.2 у частині надання до НКРЕКП на її вимогу фінансової звітністі разом з аудиторським висновком, зокрема в частині перевірки дотримання вимог щодо уникнення дискримінаційної поведінки та перехресного субсидіювання,
підпункт 55 пункту 2.2 у частині розміщення на власному вебсайті річної фінансової звітності, яка відповідно до законодавства підлягає обов’язковій перевірці аудитором, вимоги до якого встановлені Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», та у порядку, встановленому Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та аудиторського звіту,
підпункт 2 пункту 2.3 у частині забезпечення та здійснення комерційного обліку електричної енергії та обміну даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
підпункту 1 пункту 2.5.1 (у редакції, що діяла до 24 липня 2025 року) глави 2.5 розділу II Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20 березня 2020 року № 716) (далі – Кодекс комерційного обліку електричної енергії), у частині обов’язку оператора мережі зареєструватися в АКО як ППКО, зареєструвати в АКО власні АС ППКО та укласти з АКО договір про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії, якщо функції ППКО (у ролі ОЗКО, ОДКО, АТКО) будуть виконуватись ним самостійно, або укласти договір із зареєстрованим ППКО про надання послуг комерційного обліку;
пункту 7 (у редакції, що дяіла до 28 жовтня 2025 року) постанови НКРЕКП «Про особливості тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану» від 26 березня 2022 року № 352 (далі – постанова НКРЕКП № 352), згідно з яким оператор системи розподілу не пізніше ніж на другий календарний день з дати реєстрації заяви надає замовнику у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією підписані оператором системи розподілу проєкт договору про приєднання та технічні умови на приєднання з технічними вимогами, що мінімально необхідні для забезпечення паралельної роботи електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії, з енергосистемою (у тому числі щодо організації комерційного обліку) та забезпечення безпеки постачання електричної енергії;
абзацу четвертого пункту 9.2 глави 9 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року № 428 (далі – Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов), у частині надання уповноваженою особою суб’єкта, щодо якого здійснюється перевірка, всіх необхідних документів, пояснень, довідок, відомостей, матеріалів з питань, що виникають під час перевірки, у вигляді, наведеному в запиті комісії з перевірки, відповідно до закону у терміни/строки, що відповідають обсягу запитуваної інформації.
Відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та Порядку (методики) визначення розміру штрафів, які накладаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 29 вересня 2023 року № 1800, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Застерегти АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (код ЄДРПОУ 40075815) щодо недопущення надалі порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункту 7 пункту 2.2 у частині надання у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо) достовірних документів (їх копій) та інформації (даних, відомостей, звітності), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій,
підпункту 13 пункту 2.2 у частині виконання умов укладених договорів, які є обов’язковими для здійснення ліцензованої діяльності, зокрема своєчасно та в повному обсязі сплачувати за послуги, що надаються на ринку електричної енергії,
підпункту 14 пункту 2.2 у частині дотримання визначених напрямків та обсягів використання коштів за статтями витрат відповідно до встановленої рішенням НКРЕКП структури тарифу на розподіл електричної енергії, зокрема, постановою НКРЕКП від 09 грудня 2023 року № 2355 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ»;
підпункту 2 пункту 2.3 у частині забезпечення та здійснення комерційного обліку електричної енергії та обміну даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме підпункту 7 пункту 11.3.3 глави 11.3 розділу XI Кодексу комерційного обліку електричної енергії,
підпункту 1 пункту 2.5.1 глави 2.5 розділу II Кодексу комерційного обліку електричної енергії у частині обов’язку оператора мережі зареєструватися в АКО як ППКО, зареєструвати в АКО власні АС ППКО та укласти з АКО договір про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії, якщо функції ППКО (у ролі ОЗКО, ОДКО, АТКО) будуть виконуватись ним самостійно, або укласти договір із зареєстрованим ППКО про надання послуг комерційного обліку.
2. Накласти штраф у розмірі 1 675 605 (один мільйон шістсот сімдесят п’ять тисяч шістсот п’ять) гривень на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (код ЄДРПОУ 40075815) за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункту 5 пункту 2.2 у частині виконання рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством (розмір штрафу за порушення якого становить 24 531 (двадцять чотири тисячі п’ятсот тридцять одна) гривня),
підпункту 7 пункту 2.2 у частині надання достовірних документів (їх копій) та інформації (даних, відомостей, звітності), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій (розмір штрафу за порушення якого становить 127 500 (сто двадцять сім тисяч п’ятсот) гривень),
підпункту 23 пункту 2.2 у частині дотримання показників якості послуг з розподілу електричної енергії, які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з розподілу електричної енергії, а також якості електричної енергії, перелік та величини яких затверджено НКРЕКП, у тому числі загальних стандартів якості електропостачання, та підпункту 24 пункту 2.2 у частині здійснення компенсації та/або відшкодування збитків користувачу системи та/або споживачу у разі недотримання ліцензіатом показників якості послуг з розподілу електричної енергії, визначених НКРЕКП та договором про надання послуг з розподілу (розмір штрафу за порушення яких становить 229 500 (двісті двадцять дев’ять тисяч п’ятсот) гривень),
підпункту 26 пункту 2.2 у частині надання послуг з приєднання електроустановок замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії», згідно з якою порядок приєднання до електричних мереж операторів систем розподілу визначається кодексом систем розподілу, а саме ОСР має дотримуватися вимог щодо видачі технічних умов, визначених пунктом 4.5.2 глави 4.5, та вимог щодо функціонування та доступності сервісу «Особистий кабінет замовника послуги з приєднання», визначених пунктами 4.10.2, 4.10.3, 4.10.4 та 4.10.6 глави 4.10 розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (далі – Кодекс систем розподілу), (розмір штрафу за порушення якого становить 89 250 (вісімдесят дев’ять тисяч двісті п’ятдесят) гривень),
підпункту 26 пункту 2.2 у частині надання послуг з приєднання електроустановок замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії», згідно з якою порядок приєднання до електричних мереж операторів систем розподілу визначається кодексом систем розподілу, а саме ОСР має дотримуватися вимог щодо строку надання послуги з приєднання та порядку розрахунку вартості з приєднання, визначених пунктами 4.2.4 та 4.2.5 глави 4.2, порядку внесення відповідної інформації згідно з абзацом четвертим пункту 4.4.4 глави 4.4 та пунктом 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу, та пункту 7 постанови НКРЕКП № 352 (у редакції, що діяла до 28 жовтня 2025 року), згідно з яким оператор системи розподілу не пізніше ніж на другий календарний день з дати реєстрації заяви надає замовнику у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією підписані оператором системи розподілу проєкт договору про приєднання та технічні умови на приєднання з технічними вимогами, що мінімально необхідні для забезпечення паралельної роботи електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії, з енергосистемою (у тому числі щодо організації комерційного обліку) та забезпечення безпеки постачання електричної енергії (розмір штрафу за порушення яких становить 160 650 (сто шістдесят тисяч шістсот п’ятдесят) гривень),
підпункту 31 пункту 2.2 у частині припинення електроживлення споживача у порядку та у випадках, визначених кодексом системи розподілу та правилами роздрібного ринку (розмір штрафу за порушення якого становить 85 765 (вісімдесят п’ять тисяч сімсот шістдесят п’ять) гривень),
підпункту 45 пункту 2.2 у частині розробки та подання на схвалення НКРЕКП плану розвитку систем розподілу на наступні п’ять років відповідно до вимог кодексу систем розподілу, Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм, та інших нормативно-правових актів (розмір штрафу за порушення якого становить 103 105 (сто три тисячі сто п’ять) гривень),
підпунктів 46 та 48 пункту 2.2 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм, подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду та виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування (розмір штрафу за порушення яких становить 92 888 (дев’яносто дві тисячі вісімсот вісімдесят вісім) гривень),
підпункту 47 пункту 2.2 (у редакції, що діяла до 22 червня 2024 року) у частині виконання заходів ремонтної програми з ремонтів основних фондів у повному обсязі відповідно до обсягів фінансування, передбачених відповідною статтею структури тарифу, у тому числі ремонти для усунення аварійних відключень, на виконання приписів контролюючих органів та обґрунтованих скарг споживачів та підпункту 47 пункту 2.2 у частині виконання робіт з експлуатації та обслуговування системи розподілу електричної енергії відповідно до вимог кодексу систем розподілу та нормативно-технічних документів (розмір штрафу за порушення яких становить 92 888 (дев’яносто дві тисячі вісімсот вісімдесят вісім) гривень),
підпунктів 54 та 55 пункту 2.2 у частині надання до НКРЕКП на її вимогу фінансової звітністі разом з аудиторським висновком, зокрема в частині перевірки дотримання вимог щодо уникнення дискримінаційної поведінки та перехресного субсидіювання та розміщення на власному вебсайті річної фінансової звітності ліцензіата, яка відповідно до законодавства підлягає обов’язковій перевірці аудитором, вимоги до якого встановлені Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», та у порядку, встановленому Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», та аудиторський звіт (розмір штрафу за порушення яких становить 85 000 (вісімдесят п’ять тисяч) гривень),
підпункту 2 пункту 2.3 у частині забезпечення та здійснення комерційного обліку електричної енергії та обміну даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу II та підпункту 24 пункту 5.1.2 глави 5.1 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (розмір штрафу за порушення якого становить 116 110 (сто шістнадцять тисяч сто десять) гривень),
підпункту 8 пункту 2.5.4 глави 2.5 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії (розмір штрафу за порушення якого становить 208 998 (двісті вісім тисяч дев’ятсот дев’яносто вісім) гривень),
підпункту 1 пункту 8.4.5 глави 8.4 розділу VIІI Кодексу комерційного обліку електричної енергії (розмір штрафу за порушення якого становить 85 170 (вісімдесят п’ять тисяч сто сімдесят) гривень),
підпункту 1 пункту 9.2.1 глави 9.2 розділу IX Кодексу комерційного обліку електричної енергії (розмір штрафу за порушення якого становить 89 250 (вісімдесят дев’ять тисяч двісті п’ятдесят) гривень);
абзацу четвертого пункту 9.2 глави 9 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов у частині надання уповноваженою особою суб’єкта, щодо якого здійснюється перевірка, усіх необхідних документів, пояснень, довідок, відомостей, матеріалів з питань, що виникають під час перевірки, у вигляді, наведеному в запиті комісії з перевірки, відповідно до закону у терміни/строки, що відповідають обсягу запитуваної інформації (розмір штрафу за порушення якого становить 85 000 (вісімдесят п’ять тисяч) гривень).
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
3. Відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов’язати АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (код ЄДРПОУ 40075815):
1) відповідно до вимог Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм звернутися до НКРЕКП з пропозицією щодо включення до Інвестиційної програми на 2026 рік статті «Додатково отриманий дохід за результатом діяльності у 2024 році» без додаткових джерел фінансування на загальну суму 3 496,81 тис. грн (без ПДВ), яка включає:
суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2024 році коштів у розмірі 3 457,08 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого доходу у 2024 році від плати за доступ до елементів інфраструктури об'єктів електроенергетики в розмірі 36,82 тис. грн (без ПДВ);
100 % доходу, отриманого у 2024 році від реалізації товарно-матеріальних цінностей, що були у використанні, у тому числі металобрухту, від діяльності з розподілу електричної енергії в розмірі 2,91 тис. грн (без ПДВ);
2) у термін до 31 грудня 2025 року надати до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області вартісні показники на основне обладнання рівня напруги 6 (10), 20, 35, 110 (154) кВ (силові трансформатори, реактори, вимикачі, роз’єднувачі, трансформатори струму/напруги, акумуляторні батареї), які фактично були профінансовані для виконання заходів з відновлення відповідно до Тимчасового порядку дій операторів систем розподілу з відновлення електропостачання населених пунктів, знеструмлених через пошкодження об'єктів електричних мереж або їх складових внаслідок бойових дій, у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого постановою НКРЕКП від 20 квітня 2022 року № 386 (далі – Тимчасовий порядок дій операторів систем розподілу з відновлення електропостачання населених пунктів), з наданням належним чином завірених копій первинних документів, та використаних АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» при плануванні проєктів нового будівництва, реконструкції та технічного переоснащення об'єктів енергетики у складі інвестиційних програм у 2022 – 2024 роках;
3) у термін до 01 травня 2026 року надати до НКРЕКП та Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області аудиторський звіт фінансової звітності діяльності з розподілу електричної енергії АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» за 2024 рік.
4. Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»:
1) підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» на 2026 та 2027 роки шляхом їх зміни в бік зменшення на суму 445 453,25 тис. грн (без ПДВ), врахувавши:
суму надлишково отриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2024 році в розмірі 443 417,40 тис. грн (без ПДВ);
суму профіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання за 2024 рік, у розмірі 1 215,02 тис. грн (без ПДВ);
суму необ'єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми у 2024 році в розмірі 820,83 тис. грн (без ПДВ);
2) у разі неврахування АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» в Інвестиційній програмі на 2026 рік суми додатково отриманого доходу за результатом діяльності у 2024 році, зазначеної у підпункті 1 пункту 3 цієї постанови, при найближчому перегляді тарифів підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» шляхом їх зміни в бік зменшення на загальну суму 3 496,81 тис. грн (без ПДВ);
3) виконати порівняльну оцінку вартісних показників на основне обладнання рівня напруги 6 (10), 20, 35, 110 (154) кВ (силові трансформатори, реактори, вимикачі, роз’єднувачі, трансформатори струму/напруги, акумуляторні батареї), які фактично були профінансовані АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» для виконання заходів з відновлення відповідно до Тимчасового порядку дій операторів систем розподілу з відновлення електропостачання населених пунктів, та використаних АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» при плануванні проєктів нового будівництва, реконструкції та технічного переоснащення об'єктів енергетики у складі інвестиційних програм у 2022 – 2024 роках.
5. Департаменту ліцензійного контролю уточнити підсумкову суму надлишково отриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2024 році за результатами висновків аудиту фінансової звітності діяльності з розподілу електричної енергії АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» за 2024 рік.
6. Унести до підпункту 1 пункту 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 23 серпня 2023 року № 1544 «Про накладення штрафу на АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання», такі зміни:
в абзаці першому цифри та слово «2024 та 2025» замінити цифрами та знаком «2024 – 2026», а цифри «503 080,71» замінити цифрами «505 007,16»;
після абзацу четвертого доповнити новим абзацом п’ятим такого змісту:
«суму надлишково отриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2022 році в розмірі 1 926,45 тис. грн (без ПДВ) (визначену з урахуванням планової перевірки дотримання АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» вимог законодавства та Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, за результатом якої складено Акт планової перевірки від 14 жовтня 2025 року № 250)».
У зв’язку з цим абзаци п’ятий – десятий вважати відповідно абзацами шостим – одинадцятим.
7. Унести зміни до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 17 липня 2024 року № 1320 «Про застосування санкцій до АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, здійснення заходів державного регулювання та внесення змін до постанови НКРЕКП від 23 серпня 2023 року № 1544», згідно з якими підпункт 1 пункту 6 викласти в такій редакції:
«1) підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» на 2025 та 2026 роки шляхом їх зміни в бік зменшення в загальному розмірі 337 429,47 тис. грн (без ПДВ), врахувавши:
суму надлишково отриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2023 році в розмірі 238 329,68 тис. грн (без ПДВ) (визначену з урахуванням планової перевірки дотримання АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, за результатом якої складено Акт планової перевірки від 18 червня 2024 року № 237);
суму надлишково отриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2023 році в розмірі 27 802,27 тис. грн (без ПДВ) (визначену з урахуванням планової перевірки дотримання АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, за результатом якої складено Акт планової перевірки від 14жовтня 2025 року № 250);
суму профіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» за 2023 рік, у розмірі 46 985,54 тис. грн (без ПДВ);
суму необ'єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми у двократному розмірі за результатами діяльності 2022 року в розмірі 23 751,14 тис. грн (без ПДВ) та 2023 року в розмірі 560,84 тис. грн (без ПДВ);».
Ця постанова може бути оскаржена до адміністративного суду. Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
Голова НКРЕКП Юрій ВЛАСЕНКО