Меню
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 08.05.2026
Розпорядження
від 05 травня 2026 р. № 57-р
Київ
Про усунення порушень ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ


РОЗПОРЯДЖЕННЯ

05.05.2026 № 57-р


Про усунення порушень ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»


Відповідно до пункту 4 частини другої статті 3, частини п’ятої статті 14, пункту 5 частини четвертої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та згідно з Актом планової перевірки від 07 квітня 2026 року № 63 (далі – Акт № 63), проведеної відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2026 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 18 листопада 2025 року № 1881, постанови НКРЕКП від 10 березня 2026 року № 383 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ВИРІШИЛА:


Зобов’язати ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (далі – Товариство) (код ЄДРПОУ 44907200) усунути порушення вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201 (далі – Ліцензійні умови), а саме:

пункту 6 частини першої статті 7 та пункту 5 частини другої статті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в частині порушення права споживача на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг, а також обов’язку виконавця комунальної послуги проводити відповідні перерахунки розміру плати за комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі;

Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі – Кодекс ГРМ), а саме:

глави 2 розділу V, а саме:

абзацу другого пункту 3 у частині забезпечення приєднання об’єкта чи земельної ділянки замовника (будівництво газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання) впродовж тримісячного строку з урахуванням вимог Кодексу ГРМ та графіка оплати замовником за договором,

пункту 15 у частині забезпечення документообігу між замовником та оператором газорозподільної системи у процесі приєднання за допомогою електронних сервісів надання послуги з приєднання;

розділу Х, а саме:

пункту 4 глави 5, згідно з яким при встановленні власних охоронних пломб, у тому числі магнітних індикаторів, Оператор ГРМ має зазначити в акті про пломбування або в іншому документі, який оформлюється при зазначених заходах, місця встановлення кожної пломби, реквізити кожної пломби, сторону, яка їх встановила, та сторону, відповідальну за їх збереження. Відповідний акт про пломбування чи інший документ має бути підписаний уповноваженими особами, які брали участь та були присутніми при пломбуванні,

пункту 3 глави 10 у частині проведення експертизи ЗВТ та/або пломби комісією, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів;

розділу ХІ, а саме:

підпункту 4 пункту 2 глави 2 та підпункту 1 пункту 4 глави 4 у частині здійснення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу з підстави пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим;

глави 3, а саме:

пункту 1 у частині здійснення розрахунку об’єму необлікованого природного газу за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу,

пункту 6, згідно з яким у разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу споживачу, який не забезпечений лічильником газу (розраховується за нормами споживання), визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, починаючи з дати, наступної після дати недопуску, визначеної в акті про порушення.

Ознайомлення побутового споживача із запланованими датою та часом встановлення лічильника газу має бути підтверджено позначкою про вручення йому письмового попередження про встановлення лічильника газу, яке має бути надане побутовому споживачеві не пізніше ніж за десять робочих днів до запланованої дати встановлення лічильника газу.

При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, і про те, що до цього часу споживач має забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу. У разі забезпечення споживачем протягом цього строку доступу представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу процедура нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу населенням не застосовується;

пункту 8, а саме;

абзацу першого, згідно з яким у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об’єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення,

абзацу третього, згідно з яким у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про позаштатний режим роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу процедура, передбачена абзацом другим цього пункту, не застосовується, а визначення об’єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про позаштатний режим роботи лічильника газу та з урахуванням строку на його усунення;

глави 4, а саме:

абзацу першого пункту 1, згідно з яким у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об’єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення,

пункту 5, згідно з яким у разі виявлення Оператором ГРМ несправності обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок позаштатного режиму роботи, проводиться перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема у таких випадках: визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ; робота поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об’єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність). Об’єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи із значень величини тиску та температури, визначених цим пунктом;

пункту 4 глави 5, згідно з яким у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об’єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи;

пункту 2.2 Ліцензійних умов, а саме:

підпункту 1 у частині провадження ліцензованої діяльності лише за допомогою засобів та місць провадження діяльності ліцензіата, зазначених у документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП),

підпункту 29 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП,

підпункту 30 у частині надання до НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю)),

підпункту 31 у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідними рішеннями та чинним законодавством, а саме: абзаців шостого та сьомого пункту 1 та пункту 2 розпорядження НКРЕКП від 03 червня 2025 року № 76-р «Про усунення порушень ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (далі – розпорядження № 76-р),

підпункту 32 у частині обов’язку ліцензіата забезпечити необхідні умови доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будівель та приміщень, у яких здійснюється прийом та обслуговування споживачів та/або отримуються звернення або скарги від споживачів, відповідно до державних будівельних норм, правил і стандартів,

пункту 2.5 Ліцензійних умов, а саме:

підпункту 6 у частині укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб’єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами,

підпункту 8 у частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника,

для чого у строк:

1) до 01 червня 2026 року:

Дніпровській філії Товариства скасувати Акт про порушення
від 18 березня 2025 року № 71 і акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим,

Івано-Франківській філії Товариства скасувати Акт про порушення від 23 липня 2025 року № 2361-003140 і акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим,

Закарпатській філії Товариства скасувати Акт про порушення від 27 лютого 2025 року № ЗкФ/8 і акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим,

Київській філії Товариства здійснити перерахунок об’єму спожитого природного газу гр. Рубанці С. Г. та гр. Кальченку З. Р.,

Харківській міській філії Товариства:

здійснити перерахунок обсягів споживання природного газу гр. Семиніну О. А. та гр. Поповій О. П.,

скасувати Акт про порушення від 06 червня 2025 року № 105.2.1/670 і донарахування необлікованого об’єму (обсягу) природного газу і його вартості гр. Єкимовій Є. І.,

скасувати донарахування за граничними об’ємами споживання природного газу гр. Максимейку В. І.,

Хмельницькій філії Товариства забезпечити завершення приєднання об’єкта гр. Сирійської Арабської Республіки Анвара Алсулімана,

Черкаській філії Товариства скасувати Акт про порушення від 06 серпня 2025 року та акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим,

Чернівецькій філії Товариства:

скасувати донарахування необлікованого об’єму (обсягу) природного газу і його вартості гр. Ванзяк С. М. та гр. Матійчук К. Д.,

сплатити компенсацію за недотримання Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів природного газу та порядку надання компенсації споживачам за їх недотримання, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року № 1156, гр. Квасниці Г.;

забезпечити документообіг між замовником та оператором газорозподільної системи у процесі приєднання за допомогою електронних сервісів надання послуги з приєднання;

Товариству надати до НКРЕКП:

уточнені форми звітності № 8а-НКРЕКП-газ-моніторинг (річна) «Звіт про забезпечення доступу та приєднання до газорозподільної системи» (далі – форма № 8а) Вінницької, Миколаївської, Рівненської та Черкаської філій за 2025 рік,

уточнені форми звітності № 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу» Вінницької філії за ІV квартал 2025 року, Кропивницької та Тернопільської філій за I – IV квартали 2025 року,

уточнені форми звітності № 8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків» Волинської філії за січень 2025 року, Дніпровської та Черкаської філій за січень – грудень 2025 року,

уточнені форми звітності № 8г-НКРЕКП-газ-моніторинг (річна) «Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу» Вінницької, Криворізької та Черкаської філій за 2025 рік,

уточнені форми звітності № 1 НКРЕКП-газ-якість-розподіл (річна) «Звіт щодо показників надійності (безперервності) газопостачання» Вінницької, Закарпатської та Черкаської філій за 2025 рік,

уточнену форму звітності № 2-НКРЕКП-газ-якість-розподіл (річна) «Звіт щодо безпеки газорозподільних систем» Чернігівської філії за 2025 рік,

уточнені форми звітності № 3-НКРЕКП-газ-якість-розподіл (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг розподілу природного газу та надання компенсацій споживачам» (далі – форма № 3) Вінницької, Волинської, Івано-Франківської, Криворізької, Кропивницької, Сумської, Харківської міської, Харківської, Черкаської та Чернігівської філій за I – IV квартали 2025 року,

пояснення неузгодженості інформації щодо надання послуги з приєднання до газорозподільної системи, зазначеної у формах № 3, з даними форми № 8а та у разі необхідності надати уточнені форми звітності Житомирської, Івано-Франківської, Криворізької, Сумської, Харківської, Хмельницької та Черкаської філій,

звіт про фактичні доходи та витрати, пов'язані з наданням послуг розподілу природного газу, з урахуванням витрат, понесених внаслідок воєнних дій, затверджений постановою НКРЕКП від 28 січня 2025 року № 94 «Про затвердження форми звітності щодо фактичних доходів та витрат, пов’язаних із наданням послуг розподілу природного газу, з урахуванням витрат, понесених внаслідок воєнних дій, та інструкції щодо її заповнення» Вінницької філії за січень – липень 2025 року, Кропивницької філії за 2025 рік;

виконати вимоги пункту 1 розпорядження № 76-р, а саме:

абзацу шостого у частині врегулювання питання приєднання об’єкта гр. Малиновської О. В. до газорозподільних мереж,

абзацу сьомого у частині надання підтвердних документів щодо понесених фактичних витрат по статті «Витрати на оренду» у 2023 – 2024 роках відповідно до укладеного договору з АТ «ЧЕРКАСИГАЗ» від 30 жовтня 2023 року № 149РД/23 та понесених у 2024 році витрат Черкаською філією згідно з наказами та актами приймання-передачі відповідно до договорів оренди рухомого та нерухомого майна ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»;

2) до 31 грудня 2026 року:

Вінницькій, Волинській, Дніпровській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Криворізькій, Львівській, Миколаївській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській міській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській філіям Товариства укласти договори на господарське відання, користування, експлуатацію складовими газорозподільних систем з власниками мереж, про що повідомити НКРЕКП,

Вінницькій, Волинській, Дніпровській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Криворізькій, Кропивницькій, Львівській, Миколаївській, Рівненській, Харківській міській, Харківській, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській філіям Товариства забезпечити укладення актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін із суміжними суб’єктами ринку природного газу, у тому числі зі споживачами, про що повідомити НКРЕКП,

Вінницькій, Волинській, Дніпровській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Криворізькій, Кропивницькій, Львівській, Миколаївській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській міській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській філіям Товариства забезпечити проведення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника, про що повідомити НКРЕКП,

Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Рівненській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій філіям Товариства забезпечити необхідні умови доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будівель та приміщень, у яких здійснюється прийом та обслуговування споживачів та/або отримуються звернення або скарги від споживачів, відповідно до державних будівельних норм, правил і стандартів.

Це розпорядження може бути оскаржене до адміністративного суду. Оскарження розпорядження не зупиняє його виконання.


Голова НКРЕКП                   Юрій ВЛАСЕНКО

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux