НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ
У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
19.12.2025 № 2169
Про накладення штрафу на ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ «ІНФОКС» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходу державного регулювання
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 19 грудня 2025 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта планової перевірки від 20 листопада 2025 року № 289, проведеної на підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 13 листопада 2024 року № 1940, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 11 листопада 2025 року № 1846 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ІНФОКС», посвідчень на проведення планової перевірки від 23 жовтня 2025 року № 573 та від 12 листопада 2025 року № 620, установлено, що ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ІНФОКС» (код ЄДРПОУ 14289688) порушило Ліцензійні умови провадження господарської
діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22 березня 2017 року № 307 (далі – Ліцензійні умови), а саме:
пункт 2.1 щодо дотримання вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме:
пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов’язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;
пункту 6.3 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм (інвестиційних проектів) суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, ліцензування діяльності яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 вересня
2017 року № 1131, щодо обов’язку виконувати схвалені НКРЕКП інвестиційні програми (далі – ІП) та плани розвитку (далі – ПР) у повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні, а саме постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 13 листопада 2024 року № 1925 «Про схвалення Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ІНФОКС» (ФІЛІЯ «ІНФОКСВОДОКАНАЛ») на 2024 рік»;
пункт 2.2, а саме:
підпункт 2 щодо обов’язку повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, не пізніше одного місяця з дня настання таких змін;
підпункт 8 у частині щоденного перерахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання, відкритий в уповноваженому банку, відповідно до статті 181 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод» та з урахуванням вимог Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750;
підпункт 8 у частині обов’язку ліцензіата використовувати кошти із рахунку із спеціальним режимом використання, відкритого в уповноваженому банку, виключно для виконання інвестиційної програми в обсязі, передбаченому в установленому тарифі для виконання інвестиційної програми, відповідно до статті 181 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод» та з урахуванням вимог Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750;
підпункт 9 у частині виконання інвестиційної програми в затверджених кількісних та вартісних обсягах;
підпункт 10 щодо дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів з урахуванням вимог Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 552;
підпункт 13 у частині дотримання структури витрат згідно із статтями, затвердженими у тарифі на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення;
підпункт 21 щодо розміщення річної фінансової звітності ліцензіата, що відповідно до законодавства підлягає обов'язковій перевірці незалежним аудитором, на вебсайті ліцензіата у порядку, встановленому Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Відповідно до пунктів 11 та 12 частини першої статті 17, статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 17 Закону України «Про природні монополії», Порядку (методики) визначення розміру штрафів, які накладаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 29 вересня 2023 року № 1800, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Накласти штраф у розмірі 57 783 (п’ятдесят сім тисяч сімсот вісімдесят три) гривні на ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ІНФОКС» (код ЄДРПОУ 14289688) за порушення Ліцензійних умов, а саме:
1) пункту 2.1 щодо дотримання вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме:
пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов’язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (розмір штрафу за порушення якого становить 8 704 (вісім тисяч сімсот чотири) гривні);
пункту 6.3 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм (інвестиційних проектів) суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, ліцензування діяльності яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 вересня 2017 року № 1131, щодо обов’язку виконувати схвалені НКРЕКП ІП та ПР у повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні, а саме постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 13 листопада 2024 року № 1925 «Про схвалення Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ІНФОКС» (ФІЛІЯ «ІНФОКСВОДОКАНАЛ») на 2024 рік» (розмір штрафу за порушення якого становить 4 641 (чотири тисячі шістсот сорок одна) гривня);
2) пункту 2.2, а саме:
підпункту 2 щодо обов’язку повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, не пізніше одного місяця з дня настання таких змін (розмір штрафу за порушення якого становить 3 196 (три тисячі сто дев’яносто шість) гривень);
підпункту 8 у частині щоденного перерахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання, відкритий в уповноваженому банку, відповідно до статті 181 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод» та з урахуванням вимог Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750 (розмір штрафу за порушення якого становить 4 641 (чотири тисячі шістсот сорок одна) гривня);
підпункту 8 у частині обов’язку ліцензіата використовувати кошти із рахунку із спеціальним режимом використання, відкритого в уповноваженому банку, виключно для виконання інвестиційної програми в обсязі, передбаченому в установленому тарифі для виконання інвестиційної програми, відповідно до статті 181 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод» та з урахуванням вимог Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750 (розмір штрафу за порушення якого становить 4 641 (чотири тисячі шістсот сорок одна) гривня);
підпункту 9 у частині виконання інвестиційної програми в затверджених кількісних та вартісних обсягах (розмір штрафу за порушення якого становить 11 747 (одинадцять тисяч сімсот сорок сім) гривень);
підпункту 10 щодо дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів з урахуванням вимог Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 552 (розмір штрафу за порушення якого становить 10 455 (десять тисяч чотириста п’ятдесят п’ять) гривень);
підпункту 13 у частині дотримання структури витрат згідно із статтями, затвердженими у тарифі на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення (розмір штрафу за порушення якого становить 5 117 (п’ять тисяч сто сімнадцять) гривень);
підпункту 21 щодо розміщення річної фінансової звітності ліцензіата, що відповідно до законодавства підлягає обов'язковій перевірці незалежним аудитором, на вебсайті ліцензіата у порядку, встановленому Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (розмір штрафу за порушення якого становить 4 641 (чотири тисячі шістсот сорок одна) гривня).
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії постанови (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
2. Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ІНФОКС» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 березня 2016 року № 302, з урахуванням коригування протягом двох років у бік збільшення на загальну суму недоотриманого доходу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2023 та 2024 роки у розмірі 23 362,582 тис. грн (без ПДВ), що включає:
суму недоотриманого доходу за статтями витрат структури встановлених тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2023 рік у розмірі 65 860,732 тис. грн (без ПДВ) (у тому числі суму недоотриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водопостачання у розмірі 116 973,693 тис. грн та суму додатково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 51 112,961 тис. грн);
суму додатково отриманого доходу за статтями витрат структури встановлених тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2024 рік у розмірі 42 498,150 тис. грн (без ПДВ) (у тому числі суму недоотриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водопостачання у розмірі 31 351,967 тис. грн та суму додатково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 73 850,117 тис. грн).
Ця постанова може бути оскаржена до адміністративного суду. Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
Голова НКРЕКП Юрій ВЛАСЕНКО