Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 17.11.2017
Дата оновлення:21.03.2019
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 17.11.2017
Постанова
від 09 листопада 2017 р. № 1399
Київ
Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення

(У постанову вносяться зміни

постановами НКРЕКП від 07.08 .2018 № 829, від 05.03.2019 № 313)

 

ОБҐРУНТУВАННЯ ПРИЙНЯТТЯ ПОСТАНОВИ

 

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

 

ПОСТАНОВА

09.11.2017         № 1399

 

Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення

 

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП), у результаті розгляду 09 листопада 2017 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта планової перевірки від 24 липня 2017 року № 117, проведеної на підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2017 рік, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 01 грудня 2016 року № 2125 (із змінами), постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 15 червня 2017 року № 785 «Про проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у ІІІ кварталі 2017 року», посвідчення на проведення планової перевірки від 21 червня 2017 року № 132, установлено, що КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (49101, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 21-А, код ЄДРПОУ 03341305, ліцензія безстрокова, директор – Кордиш Дмитро Євгенович) порушило Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10 серпня 2012 року № 279, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012 року за № 1468/21780 (далі – Ліцензійні умови), а саме:

пункт 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме:

абзацу четвертого частини другої статті 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю,

абзацу третього статті 14 Закону України «Про природні монополії» в частині обов’язкового виконання суб’єктами природних монополій рішень національних комісій регулювання природних монополій, а саме постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 05 листопада 2015 року № 2713 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Дніпроводоканал» Дніпропетровської міської ради», від 16 червня 2016 року № 1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» та від 11 серпня 2016 року № 1389 «Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 20 вересня 2013 року № 105 «Про встановлення вимог Комунальному підприємству «Дніпроводоканал» Дніпропетровської міської ради щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності»,

частин другої та дев’ятої статті 26 Закону України «Про електроенергетику» щодо зобов’язання додержуватись вимог договорів про постачання енергії та за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити в разі відсутності такої,

пунктів 6 та 7 Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750, у частині:

щоденного перерахування на спеціальний рахунок коштів в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестиційних програм;

використання коштів зі спеціального рахунка виключно для виконання інвестиційних програм згідно з графіком на планований та прогнозний періоди,

пункту 5 Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 552, щодо обов’язку суб’єкта господарювання під час виконання інвестиційної програми дотримуватися фінансового плану використання коштів, передбачених для її виконання, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів,

пункту 4.2 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб’єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України  від 14 грудня 2012 року № 630 та постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 14 грудня 2012 року № 381, щодо щорічного, не пізніше ніж за два місяці до дати початку планованого періоду, подання до уповноваженого органу заяви щодо схвалення (погодження) інвестиційної програми разом з документами, передбаченими пунктом 3.3 розділу ІІІ цього Порядку,

пункту 2.1 Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 11 жовтня 2013 року № 202, у частині необхідності ґрунтування всіх показників звітів на достовірних даних первинного обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних;

підпункт 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства;

підпункт 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо наявності встановлених приладів обліку у кожній точці розподілу послуг;

абзаци дев’яті підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзац сьомий підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку;

абзаци сьомі підпунктів 3.4.1, 3.4.2 пункту 3.4 Ліцензійних умов щодо проведення планово-попереджувальних ремонтів об’єктів водопостачання та водовідведення відповідно до вимог законодавства;

абзац перший підпункту 3.5.2 пункту 3.5 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог, установлених Комісією, щодо провадження господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, якщо така діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії;

пункт 3.7 Ліцензійних умов щодо забезпечення цільового використання коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів, одержаних у результаті провадження ліцензованої діяльності.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про природні монополії», статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:

 

1. Накласти штраф у розмірі 85 000 (вісімдесят п’ять тисяч) гривень на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (49101, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 21-А, код ЄДРПОУ 03341305, директор – Кордиш Дмитро Євгенович) за порушення:

пункту 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме:

абзацу четвертого частини другої статті 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю,

абзацу третього статті 14 Закону України «Про природні монополії» в частині обов’язкового виконання суб’єктами природних монополій рішень національних комісій регулювання природних монополій, а саме постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 05 листопада 2015 року № 2713 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Дніпроводоканал» Дніпропетровської міської ради», від 16 червня 2016 року № 1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» та від 11 серпня 2016 року № 1389 «Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 20 вересня 2013 року № 105 «Про встановлення вимог Комунальному підприємству «Дніпроводоканал» Дніпропетровської міської ради щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності» (зі змінами),

частин другої та дев’ятої статті 26 Закону України «Про електроенергетику» щодо зобов’язання додержуватись вимог договорів про постачання енергії та за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити в разі відсутності такої,

пунктів 6 та 7 Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750, у частині:

щоденного перерахування на спеціальний рахунок коштів в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестиційних програм; 

використання коштів зі спеціального рахунка виключно для виконання інвестиційних програм згідно з графіком на планований та прогнозний періоди,

пункту 5 Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 552, щодо обов’язку суб’єкта господарювання під час виконання інвестиційної програми дотримуватися фінансового плану використання коштів, передбачених для її виконання, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів,

пункту 4.2 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб’єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14 грудня 2012 року № 630 та постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 14 грудня 2012 року № 381, щодо щорічного, не пізніше ніж за два місяці до дати початку планованого періоду, подання до уповноваженого органу заяви щодо схвалення (погодження) інвестиційної програми разом з документами, передбаченими пунктом 3.3 розділу ІІІ цього Порядку,

пункту 2.1 Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 11 жовтня 2013 року № 202, у частині необхідності ґрунтування усіх показників звітів на достовірних даних первинного обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних;

підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов в частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства;

підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов в частині наявності встановлених приладів обліку у кожній точці розподілу послуг;

абзаців дев’ятих підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу сьомого підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку;

абзаців сьомих підпунктів 3.4.1, 3.4.2 пункту 3.4 Ліцензійних умов щодо проведення планово-попереджувальних ремонтів об’єктів водопостачання та водовідведення відповідно до вимог законодавства;

абзацу першого підпункту 3.5.2 пункту 3.5 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог, установлених Комісією, щодо провадження господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, якщо така діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії;

пункту 3.7 Ліцензійних умов щодо забезпечення цільового використання коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів, одержаних у результаті провадження ліцензованої діяльності.

Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії постанови про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

2. Зобов’язати КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ до 01 грудня 2017 року надати для схвалення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розроблену та затверджену Інвестиційну програму на 2018 рік, включивши статті «Невикористані кошти Інвестиційної програми на 2016 рік» у сумі 24 770,22 тис. грн (без ПДВ), у тому числі інвестиційні заходи з водопостачання на суму 14 182,54 тис. грн (без ПДВ), з водовідведення на суму 10 587,68 тис. грн (без ПДВ), передбачивши їх виконання без додаткового фінансування.

У випадку невиконання зазначеного рішення Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розгляне питання щодо вилучення з тарифу КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ суми у розмірі 24 770,22 тис. грн.

3. Вилучити зі структури тарифів на послугу з централізованого водопостачання та водовідведення КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ невикористані грошові кошти (виробничі інвестиції з прибутку та амортизаційні відрахування) 2015 року на виконання Інвестиційної програми на 2015 рік у сумі 6 947,4 тис. грн, в тому числі заходи з водопостачання на суму 4 216,0 тис. грн (без ПДВ), з водовідведення на суму 2 731,4 тис. Грн (без ПДВ), при найближчому перегляді тарифів.

4. Вилучити зі структури тарифів на послугу з централізованого водопостачання та водовідведення КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ невикористані грошові кошти, які передбачені в структурі тарифів у складі розрахункового прибутку на розвиток виробництва (виробничі інвестиції) для погашення тіла кредиту ЄБРР, у загальній сумі 3 582,77 тис. грн (без ПДВ) (у перерахунку на фактичні обсяги) при найближчому перегляді тарифів.

5. КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ «ДНІПРОВОДОКАНАЛ» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ до 30 травня 2018 року забезпечити:

провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю згідно із Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»;

наявність у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства;

наявність встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг;

здійснення централізованого водопостачання, виробництва на етапах підйому та очищення води, транспортування питної води, відведення стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку.

 

 

Голова НКРЕКП               Д.Вовк

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux