Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Перехід 01.01.2019 побутових та малих не побутових споживачів до новостворених суб'єктів господарювання
Опубліковано 22 лютого 2017 року о 17:58

Дата оновлення: 21.03.2019

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, у тому числі операторами системи розподілу, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (ПРРЕЕ).

Пунктом 3.1.6 розділу ІІІ ПРРЕЕ передбачено, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, зокрема, якщо споживач є стороною діючих договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії».

Так, відповідно до пунктів 4 та 8 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 у період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01 грудня 2018 року оператори систем розподілу (ОСР) повинні укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії (додаток 3 до ПРРЕЕ) (Договір про розподіл), які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 310, та форми, встановленої ПРРЕЕ, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР.

ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об'єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до Договору про розподіл на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо).

Договір про розподіл вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з Договором про розподіл, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (ПУП), опублікованого в засобах масової інформації та на вебсайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Враховуючи зазначене, для спрощення переходу 01.01.2019 побутових та малих не побутових споживачів до новостворених суб’єктів господарювання, а саме до ОСР та ПУП, до застосовувалась процедура приєднання до публічних договорів про розподіл та постачання електричної енергії, шляхом направлення відповідних заяв-приєднання.

При цьому, відповідно до пункту 3.1.10 розділу ІІІ ПРРЕЕ споживач має право вільно обирати електропостачальників. Зазначене стосується також споживачів, які мають право на універсально послугу (в першу чергу малих непобутових споживачів).

Згідно з пунктом 3.2.8 розділу ІІІ ПРРЕЕ споживач перед укладенням договору про постачання електричної енергії має обрати відповідну комерційну пропозицію та зазначити її у заяві-приєднанні до умов договору постачання електричної енергії споживачу. Така комерційна пропозиція є невід'ємним додатком до договору.

Отже, у разі наявності укладеного Договору про розподіл, споживач має можливість звернутись до постачальника електричної енергії, який отримав доступ до мереж відповідного ОСР, для укладення договору про постачання електричної енергії, обравши прийнятну комерційну пропозицію та надавши документи, передбачені пунктом 3.2.10 розділу ІІІ ПРРЕЕ.

Додатково НКРЕКП звертає увагу, що з 01.01.2019 договори, які були укладені відповідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 № 1357 та Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28, діють лише в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. В іншій частині ці договори припинили свою дію (положення пункту 6 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux