Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Ціна на природний газ
Опубліковано 16 квітня 2024 року о 17:11

Ціна на природний газ для побутових споживачів 

Відповідно до статті 3 Закону України «Про ринок природного газу» (далі – Закон України) ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій, та за принципами, зокрема, забезпечення високого рівня захисту прав та інтересів споживачів природного газу, у тому числі забезпечення першочергового інтересу безпеки постачання природного газу, вільної торгівлі природним газом та рівності суб'єктів ринку природного газу незалежно від держави, згідно із законодавством якої вони створені, вільного вибору постачальника природного газу.

Закон України передбачає, з одного боку, державне регулювання монопольних ринків (транспортування, розподіл, зберігання природного газу), з іншого − розвиток вільної добросовісної конкуренції на товарному ринку природного газу. Тобто, на оптовому і роздрібному ринках природного газу має діяти принцип вільного ціноутворення (крім випадку, коли з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу покладені спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України), що передбачено частиною другою статті 12 Закону України.

Так, згідно з положеннями частини другої статті 12 Закону України постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, відповідно до положень Закону України з 01.10.2015 НКРЕКП не має повноважень щодо забезпечення проведення цінової політики на ринку природного газу (у частині встановлення цін на природний газ).

Слід зазначити, що відповідно до підпункту 5 пункту 6.2 розділу VI Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500, постачальник зобов'язується публікувати на сайті (і в передбачених законодавством випадках в засобах масової інформації) детальну інформацію про зміну ціни на природний газ за п'ять днів до введення її у дію.

Одночасно інформуємо, що з метою сприяння захисту прав побутових споживачів в умовах відкриття ринку природного газу, особливо в опалювальний період, коли відбувається коливання цін на природний газ, що має негативний вплив на фінансовий стан побутових споживачів, НКРЕКП постановою від 07.04.2021 № 572 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП» надано можливість побутовим споживачам споживати природний газ протягом року за фіксованою ціною, яка буде діяти у період з 01 травня поточного року по 30 квітня наступного року.

При цьому строк дії базової річної пропозиції не залежить від початку постачання природного газу побутовому споживачу та триває до 30 квітня.

Слід зазначити, що постачальник не має права протягом періоду дії базової річної пропозиції (з 01 травня по 30 квітня наступного року) збільшувати ціну природного газу, який постачається в рамках базової річної пропозиції.

Одночасно повідомляємо, що за результатами моніторингу ринку природного газу станом на 01.03.2024 максимальна ціна на природний газ, який постачається в рамках базової річної пропозиції (з ПДВ, з урахуванням тарифу на транспортування та без урахування тарифу на розподіл), становить 8,46 грн/м3.

На сьогоднішній день найбільшим постачальником природного газу побутовим споживачам є ТОВ «ГК «Нафтогаз України». Ціна на природний газ, який постачається ТОВ «ГК «Нафтогаз України» в рамках базової річної пропозиції (з урахуванням ПДВ, тарифу на транспортування та без урахування тарифу на розподіл природного газу), станом на 01.04.2024 становить 7,96 грн/м3.

Водночас постачальники природного газу мають можливість пропонувати інші пропозиції для постачання побутовим споживачам, в тому числі з іншими цінами, що підвищить можливості для розвитку конкуренції на роздрібному ринку природного газу.

Додатково слід зазначити, що відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, ціна на природний газ, зокрема, для побутових споживачів не підлягає збільшенню від ціни, що застосовувалася у відносинах між постачальниками та відповідними споживачами станом на 24 лютого 2022 року.

 


Щодо ціни природного газу для непобутових споживачів

НКРЕКП не має повноважень на встановлення цін на природний газ. Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником і споживачем, крім випадків покладення Кабінетом Міністрів України спеціальних обов’язків на суб'єктів ринку природного газу.

Так, постановою КМУ від 19.07.2022 № 812 (із змінами) затверджено Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам (далі – ПСО 812) та постановою КМУ від 06.03.2022 № 222 затверджено Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі – ПСО 222).

В рамках ПСО 812 та ПСО 222 ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» здійснює постачання природного газу наступним категоріям споживачів:

виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору, отримують послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води);

виробникам теплової енергії - об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним (житловим, обслуговуючим) кооперативам, управителям багатоквартирних будинків та суб’єктам господарювання, що використовують природний газ з метою гарячого водопостачання і опалення багатоквартирних будинків;

виробниками теплової енергії, що використовують природний газ для виробництва електричної енергії (когенерація);

бюджетним установам, закладам охорони здоров’я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладам охорони здоров’я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), релігійним організаціям;

підприємствам, установам, організаціям, на балансі яких перебувають гуртожитки (та/або інші житлові будівлі, у яких постійно або тимчасово проживають побутові споживачі);

суб’єктам господарювання, які провадять господарську діяльність з виробництва електричної енергії на теплових електростанціях, теплоелектроцентралях, газотурбінних та газопоршневих установках.

Постачання природного газу зазначеним категоріям споживачів здійснюється на умовах та за ціною, визначених ПСО 812 та ПСО 222.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux