Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 25.04.2025
Постанова
від 22 квітня 2025 р. № 595
Київ
Про застосування санкцій до ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ


ПОСТАНОВА

22.04.2025 № 595


Про застосування санкцій до ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання


Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 22 квітня 2025 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта планової перевірки від 24 березня 2025 року № 66, проведеної відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940, постанови НКРЕКП від 04 березня 2025 року № 331 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО», посвідчень на проведення планової перевірки від 06 лютого 2025 року № 68 та від 05 березня 2025 року № 108, установлено, що ПРИВАТНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05424874) порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 (далі – Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії), та не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:

пункт 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:

підпункт 13 у частині виконання умов укладених договорів, які є обов’язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії,

підпункт 26 у частині надання послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу системи передачі,

підпункт 46 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04 вересня 2018 року № 955 (у редакції, що діяла до 25 квітня 2024 року) (далі – Порядок розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу), та подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду,

підпункт 48 у частині виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування;

пункту 4.10.4 глави 4.10 розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (далі – Кодекс систем розподілу), у частині забезпечення інформування замовника в сервісі «Особистий кабінет замовника» протягом однієї години (поточного робочого дня) після подання замовником підписаної кваліфікованим цифровим підписом заяви про приєднання про успішність подачі з наданням реєстраційного номера заяви та зазначення обраного замовником каналу отримання інформації про стадії опрацювання заяви та надання послуги;

Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі – Кодексу комерційного обліку електричної енергії), а саме:

підпункту 1 пункту 8.4.5 глави 8.4 розділу VIII, згідно з яким у разі успішного локального зчитування даних з лічильників ППКО (у ролі ОЗД) повинен провести аналіз повноти та достовірності зчитаних результатів вимірювання, зокрема перевіряється (у всіх випадках, якщо встановлений у ТКО лічильник передбачає таку можливість), відсутність сигналів тривоги від лічильника протягом розрахункового періоду,

підпункту 7 пункту 11.3.3 глави 11.3 розділу ХІ у частині забезпечення замовнику можливості відображення у сервісі «Особистий кабінет замовника послуг комерційного обліку» інформації щодо статусу виконання/надання замовнику послуги комерційного обліку;

пункту 2.5 Мінімальних вимог до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами, затверджених постановою НКРЕКП від 12 червня 2018 року № 373 (далі – Мінімальні вимоги до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами), у частині забезпечення ведення електронної бази даних звернень абонентів, отриманих за допомогою засобів телекомунікації;

глави 2 Порядку забезпечення стандартів якості надання послуг з електропостачання, затвердженого постановою НКРЕКП від 12 червня 2018 року № 375 (далі – Порядок забезпечення стандартів якості надання послуг з електропостачання), а саме:

підпункту 2 пункту 2.3 у частині усунення причин недотримання показників якості електричної енергії за результатами розгляду скарги/звернення/претензії споживача щодо якості електричної енергії з дня, наступного за днем, коли ОСР став відомий факт недотримання показників якості електричної енергії за результатами проведення вимірювання, або з дня, наступного за днем отримання скарги/звернення/претензії, якщо ОСР уже були відомі причини недотримання показників якості електричної енергії у строк 30 днів у разі можливості їх усунення оперативними діями персоналу ОСР,

підпункту 2.4, згідно з яким у разі недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг, зазначених у цій главі, ОСР надає споживачу (замовнику – у разі недотримання гарантованих стандартів якості при наданні послуги з приєднання до електричних мереж електроустановок, призначених для споживання) компенсацію в розмірах, наведених у додатку 1 до цього Порядку (за вирахуванням необхідних сум податків, якщо такі застосовуються), та відповідно до процедур, визначених у главі 6 цього Порядку;

Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, а саме:

пункту 2.8 глави 2 у частині формування ІП відповідно до розділів, визначених цим Порядком, із зазначенням обсягу фінансування по кожному з розділів (без урахування податку на додану вартість). ІП має містити:

1) інформацію про прогнозний загальний техніко-економічний стан оператора системи розподілу на дату закінчення чинної ІП з урахуванням виконання її заходів;

2) загальний перелік заходів по кожному розділу ІП, запланованих на прогнозний період;

3) детальний перелік заходів ІП, запланованих до виконання на прогнозний період, з урахуванням наскрізної пріоритезації заходів у межах розділів ІП, з розбивкою на етапи (квартали) з фінансуванням відповідно до планових квартальних обсягів надходжень коштів. При визначенні пріоритезації заходів необхідно враховувати те, що пріоритетнішим є захід, виконання якого є важливішим та/або має більший вплив на забезпечення підвищення рівня надійності, безпеки, економічності, зниження технологічних витрат електричної енергії та поліпшення якості надання послуг з розподілу електричної енергії, та не враховувати заходи зі створення трансформаторної потужності для реалізації стандартних приєднань, що включаються до ІП без зазначення конкретного місця встановлення (згідно з типовими проєктами, блочно за відповідними потужностями з урахуванням статистичних даних тощо);

4) пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності виконання заходів по кожному розділу ІП;

5) джерела фінансування ІП;

6) прогноз оператора системи розподілу щодо зниження технологічних витрат та втрат електричної енергії за результатами реалізації ІП,

пункту 4.1 глави 4 у частині виконання схваленої Регулятором інвестиційної програми у повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні, джерел та обсягів фінансування у вартісному вираженні, у тому числі для заходів, які мають перехідний характер,

пункту 4.3 глави 4 у частині забезпечення першочергового фінансування заходів з будівництва, технічного переоснащення і реконструкції електричних мереж та обладнання, заходів з виконання Плану заходів щодо забезпечення достовірності даних для здійснення моніторингу якості послуг і заходів зі зниження та/або недопущення понаднормативних витрат електричної енергії з обов'язковим урахуванням пріоритезації заходів;

пункту 14 постанови НКРЕКП від 26 березня 2022 року № 352 «Про особливості тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану» у частині зобов’язання на період дії в Україні воєнного стану інформувати НКРЕКП, разом із наданням відповідних копій документів, при наданні послуги зі стандартного приєднання у разі виникнення прогнозних капітальних витрат, що перевищуватимуть 500 тис. грн (без ПДВ), та при наданні послуги з нестандартного приєднання у разі виникнення прогнозних капітальних витрат на надання послуги з нестандартного приєднання, що перевищуватимуть на 1000 тис. грн (без ПДВ) вартість плати за нестандартне приєднання.


Відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та Порядку (методики) визначення розміру штрафів, які накладаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 29 вересня 2023 року № 1800, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:


1. Застерегти ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05424874) щодо недопущення надалі порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:

пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:

підпункту 26 у частині надання послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу системи передачі,

підпункту 46 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу та подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду,

підпункту 48 у частині виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування;

підпункту 7 пункту 11.3.3 глави 11.3 розділу ХІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії у частині забезпечення замовнику можливості відображення у сервісі «Особистий кабінет замовника послуг комерційного обліку» інформації щодо статусу виконання/надання замовнику послуги комерційного обліку;

пункту 4.10.4 глави 4.10 розділу IV Кодексу систем розподілу у частині забезпечення інформування замовника в сервісі «Особистий кабінет замовника» протягом однієї години (поточного робочого дня) після подання замовником підписаної кваліфікованим цифровим підписом заяви про приєднання про успішність подачі з наданням реєстраційного номера заяви та зазначення обраного замовником каналу отримання інформації про стадії опрацювання заяви та надання послуги;

пункту 2.5 Мінімальних вимог до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами у частині забезпечення ведення електронної бази даних звернень абонентів, отриманих за допомогою засобів телекомунікації;

Порядку забезпечення стандартів якості надання послуг з електропостачання, а саме:

підпункту 2 пункту 2.3 глави 2 у частині усунення причин недотримання показників якості електричної енергії за результатами розгляду скарги/звернення/претензії споживача щодо якості електричної енергії з дня, наступного за днем, коли ОСР став відомий факт недотримання показників якості електричної енергії за результатами проведення вимірювання, або з дня, наступного за днем отримання скарги/звернення/претензії, якщо ОСР уже були відомі причини недотримання показників якості електричної енергії у строк 30 днів у разі можливості їх усунення оперативними діями персоналу ОСР,

підпункту 2.4, відповідно до якого у разі недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг, зазначених у цій главі, ОСР надає споживачу (замовнику – у разі недотримання гарантованих стандартів якості при наданні послуги з приєднання до електричних мереж електроустановок, призначених для споживання) компенсацію в розмірах, наведених у додатку 1 до цього Порядку (за вирахуванням необхідних сум податків, якщо такі застосовуються), та відповідно до процедур, визначених у главі 6 цього Порядку;

Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, а саме:

пункту 2.8 глави 2 у частині формування ІП відповідно до розділів, визначених цим Порядком, із зазначенням обсягу фінансування по кожному з розділів (без урахування податку на додану вартість). ІП має містити:

1) інформацію про прогнозний загальний техніко-економічний стан оператора системи розподілу на дату закінчення чинної ІП з урахуванням виконання її заходів;

2) загальний перелік заходів по кожному розділу ІП, запланованих на прогнозний період;

3) детальний перелік заходів ІП, запланованих до виконання на прогнозний період, з урахуванням наскрізної пріоритезації заходів у межах розділів ІП, з розбивкою на етапи (квартали) з фінансуванням відповідно до планових квартальних обсягів надходжень коштів. При визначенні пріоритезації заходів необхідно враховувати те, що пріоритетнішим є захід, виконання якого є важливішим та/або має більший вплив на забезпечення підвищення рівня надійності, безпеки, економічності, зниження технологічних витрат електричної енергії та поліпшення якості надання послуг з розподілу електричної енергії, та не враховувати заходи зі створення трансформаторної потужності для реалізації стандартних приєднань, що включаються до ІП без зазначення конкретного місця встановлення (згідно з типовими проєктами, блочно за відповідними потужностями з урахуванням статистичних даних тощо);

4) пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності виконання заходів по кожному розділу ІП;

5) джерела фінансування ІП;

6) прогноз оператора системи розподілу щодо зниження технологічних витрат та втрат електричної енергії за результатами реалізації ІП,

пункту 4.1 глави 4 у частині виконання схваленої Регулятором інвестиційної програми у повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні, джерел та обсягів фінансування у вартісному вираженні, у тому числі для заходів, які мають перехідний характер,

пункту 4.3 глави 4 у частині забезпечення першочергового фінансування заходів з будівництва, технічного переоснащення і реконструкції електричних мереж та обладнання, заходів з виконання Плану заходів щодо забезпечення достовірності даних для здійснення моніторингу якості послуг і заходів зі зниження та/або недопущення понаднормативних витрат електричної енергії з обов'язковим урахуванням пріоритезації заходів;

пункту 14 постанови НКРЕКП від 26 березня 2022 року № 352 «Про особливості тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану» у частині зобов’язання на період дії в Україні воєнного стану інформувати НКРЕКП, разом із наданням відповідних копій документів, при наданні послуги зі стандартного приєднання у разі виникнення прогнозних капітальних витрат, що перевищуватимуть 500 тис. грн (без ПДВ), та при наданні послуги з нестандартного приєднання у разі виникнення прогнозних капітальних витрат на надання послуги з нестандартного приєднання, що перевищуватимуть на 1000 тис. грн (без ПДВ) вартість плати за нестандартне приєднання.

2. Накласти штраф у розмірі 201 450,00 (двісті одна тисяча чотириста п’ятдесят) гривень на ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05424874) за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:

підпункту 13 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії у частині виконання умов укладених договорів, які є обов’язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії;

підпункту 1 пункту 8.4.5 глави 8.4 розділу VIII Кодексу комерційного обліку електричної енергії, згідно з яким у разі успішного локального зчитування даних з лічильників ППКО (у ролі ОЗД) повинен провести аналіз повноти та достовірності зчитаних результатів вимірювання, зокрема перевіряється (у всіх випадках, якщо встановлений у ТКО лічильник передбачає таку можливість) відсутність сигналів тривоги від лічильника протягом розрахункового періоду.

Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

3. Відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов’язати ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05424874) відповідно до вимог Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04 вересня 2018 року № 955, звернутися до НКРЕКП з пропозицією щодо включення до Інвестиційної програми на 2026 рік статті «Додатково отриманий дохід за результатом діяльності у 2024 році» без додаткових джерел фінансування на загальну суму 18 057,10 тис. грн (без ПДВ), яка включає: 

суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2024 році коштів у розмірі 1 164,70 тис. грн (без ПДВ);

50 % суми додатково отриманого у 2024 році доходу від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльності у розмірі 2 607,30 тис. грн (без ПДВ);

50 % суми додатково отриманого доходу у 2024 році від плати за доступ до елементів інфраструктури об'єктів електроенергетики у розмірі 13 739,49 тис. грн (без ПДВ);

100 % доходу, отриманого від реалізації товарно-матеріальних цінностей, що були у використанні, у тому числі металобрухту, від діяльності з розподілу електричної енергії у 2024 році у розмірі 545,61 тис. грн (без ПДВ).

4. Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»:

1) підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання на 2026 та 2027 роки шляхом їх зміни в бік збільшення на загальну суму 541 157,00 тис. грн (без ПДВ), врахувавши:

суму недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2024 році в розмірі 485 506,39 тис. грн (без ПДВ);

суму дефіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» 2024 рік, у розмірі 55 650,61 тис. грн (без ПДВ);

2) у разі неврахування ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» в Інвестиційній програмі на 2026 рік суми додатково отриманого доходу за результатами діяльності 2024 року, зазначеної у пункті 3 цієї постанови, при найближчому перегляді тарифів підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання шляхом їх зміни в бік зменшення на загальну суму 18 057,10 тис. грн (без ПДВ).

Ця постанова може бути оскаржена до адміністративного суду. Оскарження постанови не зупиняє її виконання.


Голова НКРЕКП                       Юрій ВЛАСЕНКО

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux