НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ
У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
09.10.2025 № 1607
Про застосування санкцій до АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 09 жовтня 2025 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта планової перевірки від 10 вересня 2025 року № 209, проведеної відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940, постанови НКРЕКП від 26 серпня 2025 року № 1352 «Про збільшення строку проведення планової перевірки АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» та посвідчень на проведення планової перевірки від 11 серпня 2025 року № 411 та від 12 серпня 2025 року № 415, установлено, що АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 23399393) порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 (далі – Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії), та не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункт 5 пункту 2.2 у частині виконання рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством,
підпункт 6 пункту 2.2 у частині сплати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внесків на регулювання, що визначаються рішенням НКРЕКП,
підпункт 7 пункту 2.2 у частині надання достовірних документів (їх копій) та інформації (даних, відомостей, звітності), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП,
підпункт 8 пункту 2.2 у частині забезпечення функціонування на вебсайті ліцензіата сервісу «Особистий кабінет замовника послуг комерційного обліку» відповідно до вимог кодексу систем розподілу та кодексу комерційного обліку,
підпункт 13 пункту 2.2 у частині виконання умов укладених договорів, які є обов’язковими для здійснення ліцензованої діяльності, зокрема своєчасно та в повному обсязі сплачувати за послуги, що надаються на ринку електричної енергії,
підпункт 23 пункту 2.2 у частині дотримання показників якості послуг з розподілу електричної енергії, які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з розподілу електричної енергії, а також якості електричної енергії, перелік та величини яких затверджено НКРЕКП, у тому числі загальних стандартів якості електропостачання,
підпункт 24 пункту 2.2 у частині здійснення компенсації та/або відшкодування збитків користувачу системи та/або споживачу у разі недотримання ліцензіатом показників якості послуг з розподілу електричної енергії, визначених НКРЕКП та договором про надання послуг з розподілу,
підпункт 26 пункту 2.2 у частині надання послуг з приєднання електроустановок замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу системи передачі,
підпункт 31 пункту 2.2 у частині припинення електроживлення споживача у порядку та у випадках, визначених кодексом системи розподілу та правилами роздрібного ринку,
підпункт 41 пункту 2.2 (у редакції, що діяла до 01 січня 2022 року) у частині розроблення інвестиційної програми з урахуванням плану розвитку системи розподілу та подання її до НКРЕКП разом із розрахунком тарифу на послуги з розподілу,
підпункт 43 пункту 2.2 (у редакції, що діяла до 01 січня 2022 року) у частині виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт та обсягів фінансування згідно із схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою,
підпункт 46 пункту 2.2 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04 вересня 2018 року № 955 (далі – Порядок розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів системи розподілу), та подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду,
підпункт 48 пункту 2.2 у частині виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування,
підпункт 2 пункту 2.3 у частині забезпечення та здійснення комерційного обліку електричної енергії та обміну даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
пункту 1.5 Порядку визначення регуляторної бази активів суб’єктів природних монополій у сфері електроенергетики, затвердженого постановою НКРЕ від 11 липня 2013 року № 899 (далі – Порядок визначення регуляторної бази активів суб’єктів природних монополій у сфері електроенергетики), у частині невилучення активів (елементів активів) із регуляторних баз активів, які створено на дату або після переходу до стимулюючого регулювання, у зв’язку з їх відчуженням (вибуттям);
пункту 3 постанови НКРЕКП від 09 грудня 2020 року № 2373 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання» (далі – постанова № 2373), згідно з яким максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії;
пункту 2 постанови НКРЕКП від 17 грудня 2021 року № 2602 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання» (далі – постанова № 2602), згідно з яким максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії;
пункту 2 постанови НКРЕКП від 21 грудня 2022 року № 1803 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання» (далі – постанова № 1803), згідно з яким максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії;
пункту 2 постанови НКРЕКП від 09 грудня 2023 року № 2335 «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання» (далі – постанова № 2335), згідно з яким максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії;
підпункту 3.2 розділу ІІІ Положення про Інформаційно-консультаційний центр по роботі із споживачами електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 12 березня 2009 року № 299 (у редакції, що діяла до 01 квітня 2025 року) (далі – Положення про Інформаційно-консультаційний центр), згідно з яким до складу ІКЦ входять начальник, його заступник (за наявності) та спеціалісти. Чисельність спеціалістів ІКЦ встановлюється з розрахунку 100 000 споживачів на одного спеціаліста, включаючи начальника ІКЦ та його заступника (за наявності).
Відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та Порядку (методики) визначення розміру штрафів, які накладаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 29 вересня 2023 року № 1800, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Застерегти АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 23399393) щодо недопущення надалі порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункту 6 у частині сплати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внесків на регулювання, що визначаються рішенням НКРЕКП,
підпункту 8 у частині забезпечення функціонування на вебсайті ліцензіата сервісу «Особистий кабінет замовника послуг комерційного обліку» відповідно до вимог кодексу систем розподілу та кодексу комерційного обліку щодо забезпечення повноти функціоналу сервісу «Особистий кабінет замовника послуг комерційного обліку»;
підпункту 3.2 розділу ІІІ Положення про Інформаційно-консультаційний центр, згідно з яким до складу ІКЦ входять начальник, його заступник (за наявності) та спеціалісти. Чисельність спеціалістів ІКЦ встановлюється з розрахунку 100 000 споживачів на одного спеціаліста, включаючи начальника ІКЦ та його заступника (за наявності);
пункту 1.5 Порядку визначення регуляторної бази активів суб’єктів природних монополій у сфері електроенергетики в частині невилучення активів (елементів активів) із регуляторних баз активів, які створено на дату або після переходу до стимулюючого регулювання, у зв’язку з їх відчуженням (вибуттям).
2. Накласти штраф у розмірі 1 588 905 (один мільйон п’ятсот вісімдесят вісім тисяч дев’ятсот п’ять) гривень на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 23399393) за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
1) Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункту 5 пункту 2.2 у частині виконання рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством (розмір штрафу за порушення якого становить 22 950 (двадцять дві тисячі дев’ятсот п’ятдесят) гривень),
підпункту 7 пункту 2.2 у частині надання достовірних документів (їх копій) та інформації (даних, відомостей, звітності), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП (розмір штрафу за порушення якого становить 127 500 (сто двадцять сім тисяч п’ятсот) гривень),
підпункту 8 пункту 2.2 у частині забезпечення функціонування на вебсайті ліцензіата сервісу «Особистий кабінет замовника послуг комерційного обліку» відповідно до вимог кодексу систем розподілу та кодексу комерційного обліку щодо забезпечення повноти переданих даних (розмір штрафу за порушення якого становить 102 000 (сто дві тисячі) гривень),
підпункту 13 пункту 2.2 у частині виконання умов укладених договорів, які є обов’язковими для здійснення ліцензованої діяльності, зокрема своєчасно та в повному обсязі сплачувати за послуги, що надаються на ринку електричної енергії (розмір штрафу за порушення якого становить 146 625 (сто сорок шість тисяч шістсот двадцять пять) гривень),
підпункту 23 пункту 2.2 у частині дотримання показників якості послуг з розподілу електричної енергії, які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з розподілу електричної енергії, а також якості електричної енергії, перелік та величини яких затверджено НКРЕКП, у тому числі загальних стандартів якості електропостачання (розмір штрафу за порушення якого становить 116 025 (сто шістнадцять тисяч двадцять п’ять) гривень),
підпункту 24 пункту 2.2 у частині здійснення компенсації та/або відшкодування збитків користувачу системи та/або споживачу у разі недотримання ліцензіатом показників якості послуг з розподілу електричної енергії, визначених НКРЕКП та договором про надання послуг з розподілу (розмір штрафу за порушення якого становить 127 500 (сто двадцять сім тисяч п’ятсот) гривень),
підпункту 26 пункту 2.2 у частині надання послуг з приєднання електроустановок замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (далі – Кодекс систем розподілу), а саме:
пункту 4.2.3 глави 4.2 у частині підготовки і видачі замовнику технічних умов за формою, наведеною в додатку 4 до цього Кодексу, абзацу першого пункту 4.3.1 глави 4.3, згідно з яким невід’ємним додатком договору про нестандартне приєднання є технічні умови, що викладаються за формою, наведеною в додатку 8 до цього Кодексу, пункту 4.5.2 глави 4.5, згідно з яким технічні умови викладаються у вигляді єдиного документа за типовою формою, встановленою цим Кодексом, та мають містити ідентифікатор, пункту 4.5.8 глави 4.5 у частині розроблення технічних умов на приєднання з урахуванням детальних планів території та планів розвитку системи розподілу (розмір штрафу за порушення яких становить 86 360 (вісімдесят шість тисяч триста шістдесят) гривень),
пункту 4.5.2 глави 4.5, згідно з яким ідентифікатор має містити, зокрема інформацію щодо дати видачі технічних умов, пункту 4.5.11 глави 4.5 у частині своєчасності оновлення інформації в реєстрі технічних умов (розмір штрафу за порушення яких становить 85 255 (вісімдесят п’ять тисяч двісті п’ятдесят п’ять) гривень),
пункту 4.2.4 глави 4.2, згідно з яким встановлено строки надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника, пункту 4.3.1 глави 4.3 у частині надання послуги з нестандартного приєднання, пункту 4.3.2 глави 4.3, згідно з яким послуга з нестандартного приєднання «під ключ» передбачає виконання комплексу робіт, що відповідає стандартному приєднанню та виконується за тією ж процедурою, пункту 4.8.1 глави 4.4, згідно з яким підключення електроустановок замовника до електричної мережі здійснюється власником таких мереж (розмір штрафу за порушення яких становить 127 500 (сто двадцять сім тисяч п’ятсот) гривень),
пункту 24 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого постановою НКРЕКП від 26 березня 2022 року № 352, яким визначено порядок оплати замовниками послуг з приєднання установок зберігання електричної енергії, зокрема у вигляді авансових платежів вартості плати за приєднання, враховуючи відсутність необхідності сплати ними складової плати за приєднання потужності, та розділу IV Кодексу систем розподілу, а саме: пункту 4.3.6 глави 4.3 у частині проведення розрахунку вартості плати за нестандартне приєднання до електричних мереж відповідно до Методики (порядку) формування плати за приєднання, пункту 4.5.11 глави 4.5 у частині зазначення в реєстрі технічних умов відповідної інформації, яка має у ньому міститись (розмір штрафу за порушення яких становить 85 510 (вісімдесят п’ять тисяч п’ятсот десять) гривень),
підпункту 31 пункту 2.2 у частині припинення електроживлення споживача у порядку та у випадках, визначених кодексом системи розподілу та правилами роздрібного ринку (розмір штрафу за порушення якого становить 85 680 (вісімдесят п’ять тисяч шістсот вісімдесят) гривень),
підпунктів 41 та 43 пункту 2.2 (у редакції, що діяла до 31 грудня 2021 року) у частині розроблення інвестиційної програми з урахуванням плану розвитку системи розподілу та подання її до НКРЕКП разом із розрахунком тарифу на послуги з розподілу, та виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт та обсягів фінансування згідно із схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою, та підпунктів 46 та 48 пункту 2.2 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів системи розподілу та подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду, та виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування (розмір штрафу за порушення яких становить 127 500 (сто двадцять сім тисяч п’ятсот) гривень),
підпункту 2 пункту 2.3 у частині забезпечення та здійснення комерційного обліку електричної енергії та обміну даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі – Кодекс комерційного обліку електричної енергії), а саме:
підпункту 8 пункту 2.5.4 глави 2.5 розділу ІІ та пункту 7.1.7 глави 7.1 розділу VІІ у частині забезпечення за власний рахунок періодичної повірки, обслуговування та ремонту ЗВТ, які є власністю ОСР, фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку (розмір штрафу за порушення яких становить 127 500 (сто двадцять сім тисяч п’ятсот) гривень);
пункту 8.4.5 глави 8.4 розділу VIIІ у частині проведення аналізу повноти та достовірності зчитаних результатів вимірювання (розмір штрафу за порушення якого становить 85 850 (вісімдесят п’ять тисяч вісімсот п’ятдесят) гривень);
2) пункту 3 постанови № 2373, пункту 2 постанови № 2602, пункту 2 постанови № 1803, пункту 2 постанови № 2335, згідно з якими максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, (розмір штрафу за порушення яких становить 135 150 (сто тридцять п’ять тисяч сто п’ятдесят) гривень.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
3. Відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов’язати АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 23399393):
1) відповідно до вимог Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу звернутися до НКРЕКП з пропозицією щодо включення до Інвестиційної програми на 2026 рік статті «Додатково отриманий дохід за результатом діяльності у 2021 – 2024 роках» без додаткових джерел фінансування на загальну суму 42 554,95 тис. грн (без ПДВ), яка включає:
суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2021 році коштів у розмірі 298,27 тис. грн (без ПДВ);
суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2022 році коштів у розмірі 188,22 тис. грн (без ПДВ);
суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2023 році коштів у розмірі 789,62 тис. грн (без ПДВ);
суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2024 році коштів у розмірі 1 674,57 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого у 2021 році доходу від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльності, у розмірі 498,00 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого у 2022 році доходу від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльності, у розмірі 487,50 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого у 2023 році доходу від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльності, у розмірі 544,00 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого у 2024 році доходу від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльності, у розмірі 576,00 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого доходу у 2021 році від плати за доступ до елементів інфраструктури об'єктів електроенергетики у розмірі 12 985,50 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого доходу у 2022 році від плати за доступ до елементів інфраструктури об'єктів електроенергетики у розмірі 4 722,77 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого доходу у 2023 році від плати за доступ до елементів інфраструктури об'єктів електроенергетики у розмірі 5 426,50 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого доходу у 2024 році від плати за доступ до елементів інфраструктури об'єктів електроенергетики у розмірі 6 809,00 тис. грн (без ПДВ);
100 % доходу, отриманого у 2021 році від реалізації товарно-матеріальних цінностей, що були у використанні, у тому числі металобрухту, від діяльності з розподілу електричної енергії у розмірі 1 573,00 тис. грн (без ПДВ);
100 % доходу, отриманого у 2022 році від реалізації товарно-матеріальних цінностей, що були у використанні, у тому числі металобрухту, від діяльності з розподілу електричної енергії у розмірі 164,00 тис. грн (без ПДВ);
100 % доходу, отриманого у 2023 році від реалізації товарно-матеріальних цінностей, що були у використанні, у тому числі металобрухту, від діяльності з розподілу електричної енергії у розмірі 2 577,00 тис. грн (без ПДВ);
100 % доходу, отриманого у 2024 році від реалізації товарно-матеріальних цінностей, що були у використанні, у тому числі металобрухту, від діяльності з розподілу електричної енергії у розмірі 3 241,00 тис. грн (без ПДВ);
2) у термін до 01 грудня 2025 року надати до НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Миколаївській області в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника ліцензіата (або іншої уповноваженої особи) уточнені за результатами перевірки реєстри регуляторних баз активів, у яких виявленні розбіжності під час проведення планової перевірки.
4. Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»:
1) підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання шляхом їх зміни в бік зменьшення на суму 21 374,37 тис. грн (без ПДВ), врахувавши:
суму профіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання за 2021 рік, у розмірі 21 457,59 тис. грн (без ПДВ);
суму профіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання за 2022 рік, у розмірі 6 432,96 тис. грн (без ПДВ);
суму профіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання за 2023 рік, у розмірі 208,63 тис. грн (без ПДВ);
суму дефіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання за 2024 рік, у розмірі 11 070,93 тис. грн (без ПДВ);
суму необ'єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми у 2021 році у розмірі 4 346,12 тис. грн (без ПДВ);
2) у разі неврахування АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» в Інвестиційній програмі на 2026 рік суми додатково отриманого доходу за результатами діяльності 2021 – 2024 років, зазначеної у підпункті 1 пункту 3 цієї постанови, при найближчому перегляді тарифів підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання шляхом їх зміни в бік зменшення на загальну суму 42 554,95 тис. грн (без ПДВ).
5. Департаменту ліцензійного контролю:
1) під час наступного планового/позапланового заходу державного контролю АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» дослідити питання щодо:
виконання у 2021 році заходу схваленої Інвестиційної програми АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» на 2021 рік (1.1.4.2.1 «Реконструкція ПС 35/6 кВ «Піски» м. Миколаїв»),
виконання у 2024 році заходів схваленої Інвестиційної програми АТ «МИКОЛАЇВОБЛЕНЕРГО» на 2024 рік (1.1.2.2.1 «Реконструкція ПЛ-35 кВ «Центральна-Радянська (Рибацька)» в м. Миколаєві» та 1.4.2.1 «Реконструкція ПС 35/6 кВ «Піски» (коригування)»),
понесених у 2022 – 2024 роках витрат, які визнано обґрунтованими відповідно до постанов НКРЕКП від 17 березня 2022 року № 345 «Щодо врахування при проведенні перевірок сум видатків ліцензіатів НКРЕКП, здійснених під час запровадження воєнного стану в Україні» та від 20 квітня 2022 року № 386 «Про затвердження Тимчасового порядку дій операторів систем розподілу з відновлення електропостачання населених пунктів, знеструмлених через пошкодження об'єктів електричних мереж або їх складових внаслідок бойових дій, у період дії в Україні воєнного стану»;
2) повернутись до питання визначення сум надлишково отриманого
або недоотриманого доходу у 2021 – 2024 роках за результатами дослідження питань, зазначених у підпункті 1 цього пункту.
Ця постанова може бути оскаржена до адміністративного суду. Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
Голова НКРЕКП Юрій ВЛАСЕНКО