Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 19.07.2019
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 19.07.2019
Постанова
від 18 липня 2019 р. № 1511
Київ
Про відмову у видачі ліцензії з розподілу електричної енергії ТОВ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО»

 

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

 

ПОСТАНОВА

18.07.2019         № 1511

 

Про відмову у видачі ліцензії з розподілу електричної енергії ТОВ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО»

 

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП), на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, 18 липня 2019 року розглянула заяву ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО» (далі – ТОВ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО»), код  ЄДРПОУ 39104114, про отримання ліцензії з розподілу електричної енергії та додані до неї документи, одержані НКРЕКП 05 липня 2019 року, та встановила.

Відповідно до пунктів 1 та 2 частини третьої статті 13 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – Закон) підставою для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії за результатом розгляду заяви про отримання ліцензії є:

1) встановлення невідповідності здобувача ліцензії ліцензійним умовам, встановленим для провадження виду господарської діяльності, зазначеного в заяві про отримання ліцензії;

2) виявлення недостовірності даних у підтвердних документах, поданих здобувачем ліцензії.

Згідно з пунктом 1.5 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 (далі – Ліцензійні умови), до заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії додаються документи згідно з переліком, який є вичерпним, зокрема:

копії схем та актів розмежування балансової належності, узгоджені з іншими власниками електричних мереж (ліцензіатами з виробництва, передачі та розподілу електричної енергії та суб’єктами господарювання, електричні мережі яких приєднані одночасно до двох чи більше ліцензіатів);

розрахунок тарифу на розподіл електричної енергії, здійснений відповідно до вимог нормативно-правових актів НКРЕКП.

Здобувачем ліцензії до заяви про отримання ліцензії було, зокрема, надано копії актів розмежування балансової належності електричних мереж та експлуатаційної відповідальності з ДП «НЕК «Укренерго» (ліцензіатом з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами), ПАТ «Укрзалізниця», ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», АК «Харківобленерго», ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», ДП «Регіональні електричні мережі» (ліцензіатами з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом), відповідно до положень яких зазначені акти сторони підписали, керуючись вимогами Правил користування електричною енергією.

Слід відмітити, що відповідно до Правил користування електричною енергією (далі – ПКЕЕ), затверджених  постановою НКРЕ від 31 липня 1996 року № 28:

електропередавальна організація – суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами або місцевими (локальними) електричними мережами, а також суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території;

основний споживач – споживач електричної енергії або власник електричних мереж, який передає частину електроенергії своїми технологічними електричними мережами субспоживачам та/або електропередавальній організації;

споживач електричної енергії – юридична або фізична особа, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.

Відповідно до пунктів 1.2 та 2.1 ПКЕЕ межа балансової належності – точка розділу елементів електричної мережі між власниками електроустановок за ознаками права власності або користування, або повного господарського відання. Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності між споживачем (субспоживачем) і електропередавальною організацією (основним споживачем) за технічний стан і обслуговування суміжних електроустановок фіксуються в акті розмежування балансової належності електроустановок і експлуатаційної відповідальності сторін.

При цьому відповідно до наявної в НКРЕКП інформації ТОВ «Луганськобленерго» не провадило господарську діяльність з передачі магістральними та міждержавними електромережами, передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії.

Згідно з ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13 вересня 2017 року № К/800/20078/17 у справі № 812/1271/15 за ТОВ «Луганськобленерго» визнано право власності на майно, внесене ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» до статутного фонду товариства відповідно до протоколу загальних зборів учасників товариства від 18 грудня 2014 року згідно з актом приймання-передачі. Після отримання ТОВ «Луганськобленерго» від ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» зазначеного майна як внеску до статутного капіталу за актом приймання-передачі від 26 грудня 2014 року ТОВ «Луганськобленерго» укладено з ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» договір оренди від 26 грудня 2014 року № Л-01-14 та додаткову угоду до зазначеного договору оренди, згідно з якими ТОВ «Луганськобленерго» передає, а ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» приймає у строкове платне користування (оренду) основні засоби.

Таким чином, ТОВ «Луганськобленерго» не було електропередавальною організацією, електропостачальником або основним споживачем, а отже, не було стороною акта розмежування балансової належності електричних мереж та експлуатаційної відповідальності з ліцензіатами з передачі, розподілу та виробництва електричної енергії.

Зазначені акти мало підписувати саме ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», якому було передано в оренду електричні мережі та яке провадило ліцензовану діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

При цьому звертаємо увагу, що постанова НКРЕ від 31 липня 1996 року № 28, якою були затверджені ПКЕЕ, втратила чинність на підставі постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312.

Відповідно до пункту 1.2.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі – Правила), у разі використання оператором системи розподілу технологічних електричних мереж власника мереж, який не виконує функцій оператора системи розподілу згідно з умовами ліцензії або законодавством, для забезпечення транспортування електричної енергії електричними мережами, що не належать оператору системи розподілу відносини між власником цих мереж та оператором системи розподілу, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ними на основі типового договору (додаток 1 до Правил).

Крім того, за результатами перевірки доданих до заяви про отримання ліцензії копій актів розмежування балансової належності електричних мереж та експлуатаційної відповідальності було виявлено таке.

Здобувачем ліцензії до заяви про отримання ліцензії з розподілу електричної енергії від 12 листопада 2018 року № ЛЕ-385/18 було надано копію акта, яким визначено межу балансової належності електричних мереж та експлуатаційної відповідальності між ПАТ «Укрзалізниця», ТОВ «Луганськобленерго» та ПрАТ «ЛИНІК» (який відповідно до акта є споживачем ТОВ «Луганськобленерго»), підписаного  представниками ТОВ «Луганськобленерго» та ПАТ «Укрзалізниця».

При цьому до заяви про отримання ліцензії від 05 липня 2019 року було надано копію виправленого акта, з якого вилучено посилання на те, що ПрАТ «ЛИНІК» є споживачем ТОВ «Луганськобленерго». Зазначений акт підписаний, зокрема, генеральним директором ПрАТ «ЛИНІК» Данчуком І. В., начальником філії «Енергозбут» ПАТ «Укрзалізниця» Максимцем С. М. та першим заступником начальника філії «Енергозбут» Крупинським О. М.

Разом з тим, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником ПрАТ «ЛИНІК» (код ЄДРПОУ 32292929) з 22 листопада 2017 року є Бойко Іван Васильович, також відповідно до офіційного вебсайту ПАТ «Укрзалізниця» за адресою: https://www.uz.gov.ua/about/general_information/entertainments/f_energo/ директором філії «Енергозбут» ПАТ «Укрзалізниця» є Рибалка О. В., першим заступником директора філії – Беренок В. В., що свідчить про надання  ТОВ «Луганськобленерго» недостовірних даних у підтвердних документах, поданих здобувачем ліцензії до заяви про отримання ліцензії.

Аналогічна ситуація була виявлена і в деяких інших виправлених актах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, зокрема актах, якими визначено межу балансової належності електричних мереж та експлуатаційної відповідальності між ПАТ «Укрзалізниця», ТОВ «Луганськобленерго», КП «Попаснянський районний водоканал», РКХЗ «Зоря», між ДП «Регіональні електричні мережі», ТОВ «Луганськобленерго», КП «Лисичанське тролейбусне управління», ПАТ «Укртранснафта» та ДП «Лисичанський холодокомбінат» ВАТ «Луганськхолод» тощо.

Крім того, деякі надані копії Актів містять межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності зі споживачами ТОВ «Луганськобленерго».

При цьому відповідно до наявної в НКРЕКП інформації, зокрема ліцензійного реєстру, ТОВ «Луганськобленерго» не провадило діяльність з постачання електричної енергії, що також свідчить про надання ТОВ «Луганськобленерго» недостовірних даних у підтвердних документах, доданих здобувачем ліцензії до заяви про отримання ліцензії.

Стосовно наданого здобувачем ліцензії розрахунку тарифу на розподіл електричної енергії зазначаємо, що процедуру встановлення та детальний механізм розрахунку тарифів на послуги з розподілу електричної енергії визначено Порядком встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 05 жовтня 2018 року № 1175 (далі – Порядок № 1175).

Разом з цим ТОВ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО» не виконано вимоги Порядку № 1175, зокрема:

підпункту 12 пункту 7.1 глави 7 Порядку № 1175, згідно з яким для встановлення тарифів заявник мав подати до НКРЕКП копію фінансової звітності за останній звітний період. Відповідно до пункту 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року № 419, фінансова звітність, зокрема Баланс (Звіт про фінансовий стан), має подаватися щоквартально. Отже,  для встановлення тарифів фінансова звітність ТОВ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО» Баланс (Звіт про фінансовий стан) мала бути надана до НКРЕКП за I квартал 2019 року;

підпункту 13 пункту 7.1 глави 7 Порядку № 1175, згідно з яким для встановлення тарифів заявник мав подати до НКРЕКП копію порядку розподілу активів, витрат та доходів між видами господарської діяльності та наказу про його затвердження.

Таким чином, документи щодо встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ТОВ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО» на 2019 рік подані ТОВ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО» з порушенням вимог Порядку № 1175.

Також звертаємо увагу, що відповідно до пункту 2.3 Ліцензійних умов при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен мати у власності, господарському віданні (щодо державного або комунального майна) або в управлінні на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, засоби провадження господарської діяльності. Згідно з пунктом 1.3 Ліцензійних умов засоби провадження господарської діяльності – система розподілу електричної енергії, що перебуває у власності, господарському віданні (щодо державного або комунального майна) або в управлінні на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, здобувача ліцензії (ліцензіата) та зазначена у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом в установленому цими Ліцензійними умовами порядку).

При цьому, як зазначалося вище, ТОВ «Луганськобленерго» укладено з ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» договір оренди від 26 грудня 2014 року № Л-01-14 та додаткову угоду до зазначеного договору оренди, за якими ТОВ «Луганськобленерго» передає, а ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» приймає у строкове платне користування (оренду) основні засоби.

Відповідно до статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Отже, ТОВ «Луганськобленерго» не може користуватися своїм майном до закінчення строку оренди у зв’язку з передачею майна, внесеного до статутного фонду ТОВ «Луганськобленерго», у строкове платне користування (оренду) ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання».

Здобувачем ліцензії було надано копію додаткової угоди від 27 червня 2019 року № 31 до договору оренди від 26 грудня 2014 року № Л-01-14, згідно з якою строком закінчення Договору оренди визначено 31 липня 2019 року з дати підписання акта прийому-передачі Об’єкта оренди Орендодавцю.

Крім того, відповідно до статті 49 Закону України «Про ринок електричної енергії» для цілей цієї статті основним споживачем вважається споживач та/або власник електричних мереж, який не є оператором системи розподілу, електричні мережі якого використовуються для розподілу електричної енергії іншим споживачам, а також для транспортування електричної енергії в мережі оператора системи розподілу. Основний споживач зобов’язаний укласти з оператором системи розподілу, на території здійснення ліцензованої діяльності з розподілу якого розташовані його мережі, договір про спільне використання електричних мереж за типовою формою, затвердженою Регулятором.

Отже, якщо ТОВ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО» має намір звернутися із новою заявою про отримання ліцензії з розподілу електричної енергії, НКРЕКП пропонує усунути причини, що стали підставою для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії, а саме надати до НКРЕКП:

копії схем та актів розмежування балансової належності, узгоджених з іншими власниками електричних мереж відповідно до вимог Правил;

розрахунок тарифу на розподіл електричної енергії, здійснений відповідно до вимог нормативно-правових актів НКРЕКП;

копії документів, що підтверджують повернення здобувачу ліцензії системи розподілу електричної енергії, що передавалася у строкове платне користування (оренду) ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання».

З огляду на викладене, відповідно до пунктів 1 та 2 частини третьої статті 13 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та  Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:

 

1. Відмовити ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 39104114) у видачі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у зв'язку з встановленням невідповідності здобувача ліцензії ліцензійним умовам, встановленим для провадження виду господарської діяльності, зазначеного в заяві про отримання ліцензії, та виявленням недостовірності даних у підтвердних документах, поданих здобувачем ліцензії.

2. Рекомендувати ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО» привести свої відносини з ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛУГАНСЬКЕ ЕНЕРГЕТИЧНЕ ОБ’ЄДНАННЯ», на території здійснення діяльності з розподілу електричної енергії якого розташовані електричні мережі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО», у відповідність до положень статті 49 Закону України «Про ринок електричної енергії», зокрема укласти договір про спільне використання електричних мереж за типовою формою, затвердженою НКРЕКП.

 

Голова НКРЕКП               О.Кривенко

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux