Дата оновлення: 28.08.2025
(У розпорядження вносяться зміни
розпорядженням НКРЕКП від 26.08.2025 № 139-р)
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ
У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
04.07.2025 № 102-р
Про усунення порушень АТ «ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО»
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 3, частини п’ятої статті 14, пункту 5 частини четвертої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», згідно з Актом планової перевірки від 10 червня 2025 року № 129, проведеної відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940, та постанови НКРЕКП від 27 травня 2025 року № 790 «Про збільшення строку проведення планової перевірки АТ «ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ВИРІШИЛА:
Зобов’язати АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 22048622) усунути порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 (далі – Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії), та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункту 26 пункту 2.2 у частині надання послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу системи передачі,
підпункту 2 пункту 2.3 у частині забезпечення та здійснення комерційного обліку електричної енергії та обміну даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, а саме:
пункту 4.1.18 глави 4.1, згідно з яким точка приєднання електроустановок замовника має бути розташована на межі земельної ділянки замовника або, за згодою замовника, на території цієї земельної ділянки. Точка приєднання електроустановок замовника зазначається в договорі про приєднання,
пункту 4.1.19 глави 4.1, згідно з яким для визначення приєднання (стандартне/нестандартне) враховується найкоротша відстань (по прямій лінії) від прогнозованої точки приєднання електроустановок замовника до найближчої точки в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт), що збігається із рівнем напруги в точці приєднання.
При визначенні приєднання (стандартне/нестандартне) та/або ступеня потужності стандартного приєднання у випадку збільшення потужності існуючого споживача за величину потужності приймається загальна величина потужності електроустановок замовника, включаючи дозволену потужність з урахуванням потужності субспоживачів.
Для визначення відстані, відповідно до якої здійснюється розрахунок плати за лінійну частину приєднання при нестандартному приєднанні, що здійснюється за процедурою «під ключ», вимірюється найкоротша відстань по прямій лінії від прогнозованої точки приєднання електроустановок замовника до найближчої точки в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт), що збігається зі ступенем напруги в точці приєднання, яка визначається відповідно до величини заявленої до приєднання потужності,
пункту 4.2.3 глави 4.2 у частині надання послуги зі стандартного приєднання з визначенням типу приєднання залежно від відстані та величини потужності. Відстань визначається по прямій лінії від прогнозованої точки приєднання електроустановок замовника до найближчої точки в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт), що збігається зі ступенем напруги в точці приєднання. За величину потужності приймається загальна величина потужності електроустановок замовника разом з існуючою дозволеною потужністю. У разі недосягнення згоди щодо визначення типу приєднання сторони, у тому числі разом з представниками центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, мають на місцевості спільно провести необхідні вимірювання, на підставі яких остаточно визначається тип приєднання,
пункту 4.3.1 глави 4.3 у частині надання замовнику за результатом надання послуги з приєднання повідомлення про надання послуги з приєднання через особистий кабінет замовника, на електронну адресу та у разі наявності в заяві про приєднання відповідної відмітки – на поштову адресу,
пункту 4.3.6 глави 4.3 у частині проведення розрахунку вартості плати за нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу з проектуванням лінійної частини приєднання замовником до електричних мереж відповідно до Методики (порядку) формування плати за приєднання,
пункту 4.5.6 глави 4.5, згідно з яким договір про приєднання вважається укладеним з дати подання замовником належним чином оформленої заяви про приєднання та документів, що додаються до неї;
Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі – Кодекс комерційного обліку електричної енергії), а саме:
пункту 2.5.1 глави 2.5 розділу ІІ у частині обов’язку зареєструватися в АКО як ППКО, зареєструвати в АКО власні АС ППКО та укласти з АКО договір про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії, якщо функції ППКО (у ролі ОЗКО, ОДКО, АТКО) будуть виконуватись ним самостійно, або укласти договір із зареєстрованим ППКО про надання послуг комерційного обліку,
підпункту 4 пункту 9.2.1 глави 9.2 розділу IX у частині забезпечення при передачі даних комерційного обліку електричної енергії достовірності даних, що передаються. Програмне забезпечення, яке приймає дані комерційного обліку, має забезпечувати перевірку їхньої достовірності та відповідності результатам вимірювання, на основі яких вони утворені;
пункту 2.1.11 глави 2.1 розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, згідно з яким під час оформлення заяви-приєднання, паспорту точки розподілу оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об’єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема: про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; щодо однолінійної схеми електропостачання об’єкта; щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо); щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності;
пункту 24 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого постановою НКРЕКП від 26 березня 2022 року № 352, у частині здійснення приєднання станцій зарядки електромобілів суб’єкта господарювання, що здійснює діяльність з надання послуг із зарядки електромобілів, та/або установок зберігання енергії замовників до 01 січня 2025 року без плати за приєднання потужності, а також з наданням замовнику рахунків на сплату плати за приєднання в порядку, встановленому підпунктами 1 – 3 цього пункту,
для чого:
1) здійснити нарахування ТОВ «ТБР ЛОГІСТИК», ТОВ «ОВРУЦЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД», ТОВ ФІРМА «ЗОДІАК» складової плати за нестандартне приєднання – плати за нестандартне приєднання потужності, об’єктів замовників згідно з вимогами чинного законодавства та врахувати у звітах з моніторингу приєднань фактичну вартість послуг з приєднань, яка відповідає вимогам чинного законодавства, про що повідомити НКРЕКП, Сектор НКРЕКП у Житомирській області з наданням копій відповідних підтвердних документів у строк до 01 серпня 2025 року;
здійснити нарахування ФОП Грищак Є. О. вартості плати стандартного приєднання об’єктів замовника згідно з вимогами чинного законодавства та врахувати у звітах з моніторингу приєднань фактичну вартість послуг з приєднання, яка відповідає вимогам чинного законодавства, про що повідомити НКРЕКП, Сектор НКРЕКП у Житомирській області з наданням копій відповідних підтвердних документів у строк до 01 серпня 2025 року;
привести договірні відносини з ФОП Краснопольська Т. М., Сіроватською Л. В., ТОВ «ПОЛІСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ХАБ», ТОВ «ПРОСПЕКТ 59» у відповідність до вимог чинного законодавства враховуючи, зокрема наявність лінійної частини приєднання та необхідність розташування точки приєднання (межі балансової належності електроустановок) на межі земельної ділянки замовника (споживача) або за його згодою на території такої земельної ділянки, про що повідомити НКРЕКП, Сектор НКРЕКП у Житомирській області з наданням копій відповідних підтвердних документів у строк до 01 вересня 2025 року;
2) у строк до 01 вересня 2025 року:
внести зміни до додатка 2 «Паспорт точки (точок) розподілу електричної енергії об’єкта (об’єктів) споживача» та до додатка 3 «Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії», що є невід’ємними додатками до укладених договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії мережами АТ «ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО» у частині уточнення, у тому числі таких граф: «Вид об’єкта», «Вид об’єкта (назва площадки вимірювання)», за адресами Житомирська область, село Іванків вулиця (інформація з обмеженим доступом), 64, 64а, 64б та розглянути питання щодо припинення надання послуг з розподілу електричної енергії на вказані об’єкти споживачів;
зареєструвати в Адміністратора комерційного обліку власні автоматизовані системи постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії;
привести програмний продукт АСКОЕ у відповідність до вимог підпункту 4 пункту 9.2.1 глави 9.2 розділу IX Кодексу комерційного обліку електричної енергії.
Про виконання цих зобов’язань у строк до 15 вересня 2025 року повідомити з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів НКРЕКП, Сектор НКРЕКП у Житомирській області, ТОВ «ЖОЕК», відповідних споживачів.
Це розпорядження може бути оскаржене до адміністративного суду. Оскарження розпорядження не зупиняє його виконання.
Голова НКРЕКП Юрій ВЛАСЕНКО