Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 16.07.2021
Листи НКРЕКП
від 11 липня 2017 р. № 7554/13/7-17
Київ
Лист від 11.07.2017 № 7554/13/7-17 «Щодо здійснення комлексного, професійного та незалежного аналізу діяльності Регулятора»

Дата розміщення на сайті: 12.07.2017

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

ЛИСТ

11.07.2017                  № 7554/13/7-17

Янезу Копачу

Директору Секретаріату

Енергетичного Співтовариства

Шановний пане Копачу!

Дозвольте висловити Вам вдячність за постійну підтримку Енергетичного Секретаріату в побудові інституційних рамок в Україні, які сприятимуть роботі НКРЕКП як незалежного регуляторного органу та реформуванню енергетичного сектору відповідно до зобов'язань України. Прийняття та імплементацію Закону України «Про НКРЕКП» (Закон про Регулятора) у цьому контексті, можна вважати ключовим та поворотним моментом. В якості чинного складу Регулятора ми постійно виконуємо та налаштовані і в подальшому ефективно виконувати визначені Законом про Регулятора повноваження.

Проте на заваді для забезпечення ефективної та незалежної операційної діяльності існує безліч перешкод, які позбавляють НКРЕКП можливості у повній мірі використовувати права та повноваження передбачені Законом про Регулятора, серед яких:

  • право співробітників НКРЕКП на оплату праці на рівні, визначеному Законом про Регулятора;
  • право визначати необхідні видатки для формування бюджету НКРЕКП;
  • необхідність опублікування рішень НКРЕКП у газеті «Урядовий кур'єр» у строк, визначений Законом про Регулятора, що забезпечить ефективне регулювання та функціонування ринків енергетики та комунальних послуг;
  • здійснення перевірок діяльності ліцензіатів за дотриманням ними законодавства та ліцензійних умов з урахуванням особливостей, визначених Законом про Регулятора;
  • дієвого забезпечення захисту прав споживачів, у тому числі шляхом проведення перевірок їх скарг.

У той же час у НКРЕКП може виникнути проблема з неможливістю прийняття будь-яких рішень, якщо очікуване найближчим часом призначення членів Конкурсної комісії з добору кандидатів на посади членів НКРЕКП не відбудеться. Отже, є ймовірність втратити кворум, необхідний для прийняття рішень згідно з Законом про Регулятора. Також необхідно мати на увазі, що члени НКРЕКП складають свої повноваження відповідно до схеми ротації, вже визначеної Указом Президента України.

Зазначені недоліки можуть бути виправлені шляхом внесення змін до законодавчої бази України, зокрема до:

  • Бюджетного Кодексу України – для забезпечення фінансової незалежності;
  • Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» – для забезпечення операційної незалежності;
  • Закону про Регулятора – для забезпечення операційної незалежності.

У світлі вищезазначеного та для комплексної оцінки чинного стану справ ми будемо вдячні, якщо Секретаріат зробить нейтральний і критичний аналіз діяльності НКРЕКП як де юре – повноважень НКРЕКП, наданих законом, та де факто – виконання своїх повноважень в якості незалежного органу.

В ідеалі цей аналіз має проводитись у межах правового поля Закону про Регулятора, а також включати більш широкий аналіз правових підстав діяльності Регулятора, у тому числі наданих повноважень, способу їх здійснення, професійності та ефективності виконання керівництвом та співробітниками НКРЕКП своїх обов’язків.

На наше переконання, аналіз також має відображати взаємопов'язані законодавчі правила та практики, які прямо або опосередковано впливають на виконання Закону про Регулятора у відповідності до найкращого міжнародного досвіду. Крім цього, бажаним є відгук щодо результатів роботи НКРЕКП з регуляторної діяльності в частині розробки та прийняття вторинного законодавства та його взаємодії з бізнесом, що регулюється споживачами, органами виконавчої влади, правоохоронними та судовими органами, а також щодо розподілу повноважень з державного регулювання між НКРЕКП, Урядом та органами місцевого самоврядування.

Також чекаємо Ваші висновки та рекомендації як професіонала і незалежного експерта з питань, регулювання яких здійснює НКРЕКП, а саме щодо запровадження:

  • прозорої організації роботи Регулятора;
  • заходів на захист споживачів, у т. ч. запровадження гарантованих стандартів якості послуг;
  • прозорих механізмів формування цін на електричну енергію;
  • стимулюючого регулювання для суб'єктів природних монополій;
  • принципу потужності для операторів розподілу електричної енергії та природного газу;
  • недискримінаційних, прозорих та обґрунтованих принципів приєднання до мереж операторів системи розподілу електричної енергії.

Окрему увагу прошу Вас звернути на питання дотримання гарантій незалежності Регулятора та відносин з іншими органами, зокрема правоохоронними. НКРЕКП співпрацює з усіма заінтересованими органами і при цьому приділяє велику увагу вимогам відкритості, прозорості та доступності у своїй діяльності. Натомість заінтересованість діяльністю Регулятора тільки збільшується, що підтверджується численними зверненнями правоохоронних органів до НКРЕКП з метою отримання документів та інформації. Це призводить до відволікання співробітників Регулятора від основних обов’язків, у зв'язку з чим наявність операційної незалежності ставиться під сумнів.

Завчасно дякуємо Вам за розуміння та у разі підтримки нашого звернення вважаємо доцільним провести спільну зустріч для визначення організації аудиту та гарантуємо оперативно надати необхідну інформацію на Ваш запит.

З повагою

Голова НКРЕКП               Вовк Д. В.

Член НКРЕКП                  Машляківський Р. Л.

Член НКРЕКП                  Морозова В. І.

Член НКРЕКП                  Циганенко Б. В.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux