Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 19.07.2021
Листи НКРЕКП
від 02 березня 2016 р. № 1955/16/7-16
Київ
Лист від 02.03.2016 № 1955/16/7-16 «Щодо відмови від присвоєння EIC-коду»

Дата розміщення на сайті: 03.03.2016

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

 ЛИСТ

02.03.2016         № 1955/16/7-16

 Побутовим споживачам природного газу

Постачальникам природного газу

Ліцензіатам з розподілу природного газу

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) у зв'язку із численними зверненнями споживачів щодо відмови від присвоєння EIC-коду повідомляє наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 № 715, НКРЕКП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.

Слід зазначити, що з 1 жовтня 2015 року введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» (далі – Закон).

Відповідно до частини першої статті 4 Закону державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.

Пунктом 32 частини першої статті 1 Закону встановлено, що Регулятор – національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до положень частини третьої статті 4 Закону до компетенції Регулятора на ринку природного газу належить, зокрема, затвердження правил постачання природного газу та кодексу газорозподільних систем.

Звертаємо увагу, що 27.11.2015 р. набрали чинності Правила постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1382/27827 (далі – Правила), а також Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824 (далі – Кодекс ГРМ).

Крім того, на виконання вимог статей 12 та 40 Закону НКРЕКП було затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам (постанова НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1386/27831) (далі – Типовий договір постачання) і Типовий договір розподілу природного газу (постанова НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1384/27829) (далі – Типовий договір розподілу) (дата набрання чинності вищевказаних постанов НКРЕКП 01.12.2015).

При цьому, зазначаємо, що Закон та підзаконні нормативно-правові акти, прийняті на виконання вимог цього Закону, спрямовані на ефективну реалізацію реформи ринку природного газу відповідно до вимог Третього енергетичного пакету та носять прогресивний характер.

Вважаємо за доцільне зазначити, що відповідно до положень статті 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;

договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Отже, укладення договору на основі типового договору або договору приєднання передбачає, що сторони не можуть відступати від змісту типового договору.

Пунктом 1 розділу ІІІ Правил визначено, що підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є:

  • наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об'єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального EIC-коду як суб'єкту ринку природного газу;
  • наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов;
  • відсутність простроченої заборгованості побутового споживача перед діючим постачальником за поставлений природний газ (за його наявності), що має підтверджуватися письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки розрахунків.

Відповідно до положень пункту 2 розділу ІІІ Правил постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.

Пунктом 2 глави 4 розділу VІ Кодексу ГРМ встановлено, що визначення персоніфікованого EIC-коду для кожного суб'єкта ринку природного газу, у тому числі для споживачів, підключених до газорозподільних систем, здійснюється у порядку, встановленому Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1378/27823 (далі – Кодекс ГТС).

Згідно положень пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС, EIC-код – код енергетичної ідентифікації суб'єкта ринку природного газу та/або точки комерційного обліку, визначений за правилами Європейської мережі операторів газотранспортних систем (ENTSOG), з метою уніфікації та однозначної ідентифікації суб'єктів ринку природного газу та точок комерційного обліку, розміщених на об'єктах газової інфраструктури, у тому числі для участі у регіональних (міжнародних) газових ринках, та для забезпечення спрощення процедур зміни постачальників природного газу та електронного обміну даними між суб'єктами ринку природного газу.

Пунктом 4 глави 2 розділу ІV Кодексу ГТС визначено, що Оператор газотранспортної системи відповідає за організацію правильного та коректного розподілу EIC-кодів суб'єктам ринку природного газу України.

За заявою оператора газорозподільної системи оператор газотранспортної системи протягом двох робочих днів з моменту надання заяви відповідно до вимог цієї глави присвоює кожному оператору газорозподільної системи унікальний EIC-код і код групи (позиції з 04 по 05 EIC-кодів).

Оператор газорозподільної системи присвоює EIC-коди всім споживачам, що приєднані до газорозподільної системи відповідного оператора та відповідних EIC-кодів їх точок комерційного обліку (за необхідності). Оператор газорозподільної системи після присвоєння EIC-кодів споживачам, що приєднані до газорозподільної системи відповідного оператора та відповідних EIC-кодів їх точок комерційного обліку (за необхідності), передає їх оператору газотранспортної системи протягом 5 робочих днів з моменту присвоєння за формою оператора газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 2 постанови НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» Операторам газорозподільних систем необхідно отримати персональні EIC-коди (Energy Identification Code) як суб'єктам ринку природного газу протягом десяти днів з дня набрання чинності цією постановою шляхом звернення до оператора газотранспортної системи, а також присвоїти в місячний строк з дня отримання персонального EIC-коду всім споживачам (у тому числі побутовим), підключеним до газорозподільних систем, персональних EIC-кодів та передати їх оператору газотранспортної системи.

Враховуючи вищевикладене, звертаємо увагу побутових споживачів природного газу на необхідність наявності у побутового споживача присвоєного Оператором ГРМ персонального EIC-коду як суб'єкту ринку природного газу, що є однією з підстав для постачання природного газу побутовому споживачу.

При цьому зауважуємо, що у випадку відмови побутових споживачів природного газу від присвоєння їм персоніфікованих EIC-кодів, Оператором ГРМ має бути здійснено присвоєння EIC-коду окремій точці комерційного обліку споживача (об’єкту побутового споживача).

Отже, вимоги норм Кодексу ГТС, Кодексу ГРМ та Правил щодо необхідності наявності у побутового споживача присвоєного Оператором ГРМ персонального EIC-коду жодним чином не порушують права осіб, які через релігійні переконання відмовляються від присвоєння їм Оператором ГРМ персонального EIC-коду як суб'єкту ринку природного газу.

Голова НКРЕКП               Д. Вовк

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux