Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Програма Партнерства НКРЕ та NARUC
Опубліковано 24 березня 2021 року о 15:19

Програма Партнерства в сфері регулювання енергетики між НКРЕ і Національною Асоціацією членів комісій з регулювання комунальних підприємств США (NARUC)

Про Програму Партнерства

НКРЕ з 2010 року бере участь в Програмі Партнерства в сфері регулювання енергетики (далі – Програма Партнерства) з Національною асоціацією членів комісій з регулювання комунальних підприємств США (NARUC), яка реалізується за фінансової підтримки Агентства з міжнародного розвитку США (USAID).

Програма Партнерства є одним із елементів Чорноморської регіональної ініціативи в області регулювання, в рамках якої також функціонують програми партнерства між іншими країнами Чорноморського регіону і американськими органами регулювання, у тому числі Вірменією-Айовою, Кентуккі-Грузією та Молдовою-Міссурі.

Програма Партнерства є інструментом для обміну досвідом та інформацією між органами регулювання енергетики США та України з метою вдосконалення системи регулювання енергетичного сектору на засадах принципів ринкової економіки та зміцнення довгострокових відносин між органами регулювання обох країн. Співпраця між представниками органів регулювання здійснюється шляхом організації візитів-обмінів учасників Програми Партнерства, проведення семінарів, нарад та інших заходів.

Це обмін з серії двосторонніх партнерських заходів в рамках Чорноморської регіональної ініціативи в сфері  регулювання, започаткованої для обміну досвідом та інформацією між НКРЕ і Національною Асоціацією членів комісій з регулювання комунальних підприємств США (NARUC) та Комісією громадських послуг штату Нью-Йорк (NYPSC). Мета програми полягає в удосконаленні практики регулювання та зміцненні довгострокових стійких відносин між органами регулювання обох країн. Основним завданням цих обмінів є створення середовища, в якому визначений орган регулювання США співпрацює з окремим органом регулювання енергетики над зміцненням його інституційної та регуляторної спроможності щодо ринкового регулювання.

Конструктивний обмін ідеями, інформацією та прикладами найкращої практики в сфері регулювання енергетики в рамках Програми Партнерства внесе вагомий внесок у вирішення нагальної проблеми – створення нормативно-правової бази регулювання для забезпечення ефективного, сталого і прозорого функціонування ринків електроенергії, природного газу та їх розвитку, з забезпеченням балансу інтересів як споживачів, так і інвесторів в галузі.

Тематика Програми Партнерства охоплює ряд основних проблем, що стоять перед органами регулювання

  • принципи та методи тарифного регулювання і регулювання якості послуг;
  • визначення справедливої вартості послуг;
  • покращення інвестиційної привабливості галузі;
  • захист прав споживачів;
  • впровадження та підтримка відновлюваних джерел енергії;
  • повноваження регулюючих комісій у сфері енергоефективності та практики регулювання і стимулювання енергоефективності як для енергетичних компаній, так і для кінцевих споживачів (у тому числі населення), основних функцій органів регулювання, прозорості, відкритості, публічності інформації, процедури і застосування відкритих слухань регуляторів;
  • удосконалення процесу громадських слухань з метою розширення участі громадськості в регуляторній діяльності регуляторів, стосовно регулювання та основних принципів просування відновлюваних джерел енергії, процедур, умов встановлення та фінансування плати за приєднання до електричних та газових мереж, механізмів формування вибіркового тарифного меню (диференційованих тарифів для споживачів) на роздрібному ринку електроенергії;
  • запровадження ринку допоміжних послуг;
  • удосконалення нормативно-правової бази стосовно технологічних витрат електроенергії при її транспортуванні електричними мережами;
  • регулювання доступу на енергетичних ринках (франшизи, ліцензії тощо);
  • формування вимог, практичні питання та особливості побудови і забезпечення функціонування інформаційних систем підтримки роботи ринків електричної енергії (ринку на добу вперед, балансуючого ринку, ринку допоміжних послуг);
  • інші актуальні питання.

Під час проведення робочих візитів в рамках Програми Партнерства в м. Києві в заходах беруть участь понад 100 фахівців НКРЕ, крім того, до участі запрошуються представники Адміністрації Президента України, Ради національної безпеки і оборони України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ДП «Енергоринок», НАК «Енергетична компанія України», ДП НЕК «Укренерго», ПАТ «Укргідроенерго», ДК «Укртрансгаз» тощо.

За час реалізації Програми партнерства в робочих зустрічах від американської сторони брали участь представники Комісій регулювання громадських послуг різних штатів: Нью-Йорк (Голова Комісії Гаррі Браун, Член Комісії Морін Харріс), Юта (Член Комісії Річард Кемпбелл), Міссурі, Вермонт, Вісконсін, Кентуккі, Огайо (Голова Комісії Том Джонсон, Член Комісії Бет Тромбольд), округу Колумбія (Голова Комісії Бетті Енн Кейн), Федеральної комісії регулювання енергетики (FERC), Американської компанії водних ресурсів штату Вірджинія, енергетичної компанії PEPCO округу Колумбія та штату Меріленд. Крім того, директор регіональної місії в Україні, Молдові та Білорусі Агентства з міжнародного розвитку США Яніна Ярузельські, начальник бюро USAID з питань Енергетики та Інфраструктури по країнах Європи і Євразії Стівен Бернс, старший радник з питань енергетики відділу енергетики та інфраструктури Бюро Європи/Євразії USAID/Вашингтон др. Джамшид Хейдаріан та представники Національної Асоціації членів комісій з регулювання комунальних підприємств США (NARUC) та Агентства з міжнародного розвитку США (USAID).

Заходи в рамках Програми Партнерства

Першу зустріч в рамках Програми Партнерства між НКРЕ та Комісією громадських послуг штату Нью-Йорк було проведено в Києві, 7-11 червня 2010 року, в рамках якої 8 червня 2010 року відбулося підписання Меморандуму про партнерське взаєморозуміння між НКРЕ та NARUC, що стало офіційним початком Програми Партнерства з професійного обміну у галузі регулювання енергетики. Цей Меморандум про взаєморозуміння визначив ролі сторін, що беруть участь у партнерстві.

У заході брали участь представники NARUC / USAID Директор регіональної місії в Україні, Молдові та Білорусії Агентства США з міжнародного розвитку Яніна Ярузельські, в.о. Директора відділу економічного зростання Пол Річардсон, співробітник відділу економічного зростання Анна Богданова, старший радник з питань енергетики відділу енергетики та інфраструктури Бюро Європи/Євразії USAID/Вашингтон Др. Джамшид Хейдаріан, головний менеджер з міжнародних програм NARUC Крістофер Махон.

Американську делегацію представляли: Голова Комісії громадських послуг штату Нью-Йорк (NY PSC) Гаррі Браун, Член Комісії Морін Харріс, директор управління електричних газових та водних ресурсів Томас Дворський, директор з питань тарифів на комунальні послуги Джон Стюарт, начальник управління газової політики і постачання Синтія MакКаран та головний консультант NARUC Жаргалан Жамбалдорж.

Крім того, з української сторони в заході брали участь понад 100 фахівців НКРЕ, представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, ДП «Енергоринок», НАК «Енергетична компанія України», НЕК «Укренерго» тощо.

В рамках візиту проводились засідання за наступними тематичними блоками: 

  • організація Комісії (НКРЕ та NY PSC), нормативно-правові основи функціонування регуляторів обох країн, взаємовідносини регуляторів з іншими державними і федеральними органами; 
  • огляди ринків електричної енергії, реструктуризація, регіональні ринкові ініціативи, моніторинг ринку; 
  • огляди ринків природного газу; 
  • моніторинг якості надання послуг, просування ВДЕ та «зелені тарифи» тощо.

Таким чином, початковий захід було зосереджено на ключових нормативних питаннях на державному і регіональному рівнях, моніторингу енергетичних ринків, регіональних ініціативах на ринках електроенергії, а також питаннях ціноутворення та формування тарифних політик, моніторингу якості обслуговування.

В рамках першого робочого візиту делегація Комісії громадських послуг штату Нью-Йорк (NY PSC) також відвідала Системного оператора ДП НЕК «Укренерго».

Другий обмін досвідом у рамках Програми Партнерства відбувся 11-15 жовтня 2010 року. Делегація НКРЕ відвідала Комісію з громадських послуг штату Нью-Йорк (NY PSC) м. Олбані (штат Нью-Йорк). Представники НКРЕ зустрічалися з експертами NY PSC та енергетичними компаніями, які здійснюють свою діяльність на енергетичному ринку штату Нью-Йорк.

Під час робочих засідань обговорювалися питання за наступними тематичними блоками: соціальний захист вразливих побутових споживачів (програми підтримки малозабезпечених верств населення; подробиці використання системи управління попитом DSM (demand side management); принципи та порядок надання субсидій соціально-незахищеним верствам населення; нормативно-правове врегулювання питань, пов'язаних з наданням субсидій та контроль за порядком їх надання та використанням населенням); лібералізація ринку електроенергії (механізм визначення цін на електроенергію для ринку «на день вперед»; принципи роботи та тарифоутворення балансуючого ринку електроенергії; опис ринку допоміжних послуг та принципів тарифоутворення для них); стимулювання розвитку відновлюваної енергетики (роль Уряду в стимулюванні альтернативної енергетики; національне законодавство у сфері альтернативної енергетики; державні енергетичні стратегії та програми; механізми стимулювання розвитку альтернативної енергетики; формування інформаційного простору в сфері альтернативної енергетики; роль органу регулювання у сфері альтернативної енергетики); функціонування оптового ринку електричної енергії (опис процесу торгівлі електроенергією між різними штатами та прикордонними державами; статус, функції та повноваження оператора розрахунків; механізм моніторингу ціноутворення на ринках електроенергії, необхідного для припинення монопольної змови учасників ринку; статус, функції та повноваження в сфері електроенергії інших органів влади на федеральному, регіональному, місцевому рівнях (у тому числі муніципалітети); опис енергетичної стратегії штату на середньострокову та довгострокову перспективу; принципи тарифоутворення для виробників електроенергії, опис інших платежів, одержуваних виробниками електроенергії; принципи тарифоутворення для виробників електроенергії з нетрадиційних джерел енергії).

Крім того, українська делегація відвідала енергетичну компанію ConEdison та ознайомилася з роботою її Call-центру та діяльністю компанії у сфері захисту прав споживачів. Також було здійснено робочий візит до незалежного оператора системи передачі штату Нью-Йорк. За результатами візиту до цих компаній відбулося обговорення та проведення порівняльного аналізу щодо виявлених спільних та розбіжних, порівняно з українськими, принципів їх діяльності та методів регулювання.

26-30 вересня 2011 року в місті Києві відбулася третя зустріч в рамках Програми Партнерства. До складу американської делегації входили: 

  • Член Комісії громадських послуг штату Огайо Шеріл Роберто(керівник делегації); 
  • від Комісій громадських послуг штату Нью-Йорк (NY PSC) Дуглас Елфнер і Сандра Ройлет; 
  • штату Кентуккі – Андрій Мельникович та консультант з питань енергетики з Нью-Йорка – Еліс Міллер. 

П'ятиденні зустрічі проходили у формі  дискусійного форуму, під час якого учасники обмінялися інформацією та досвідом із питань, що становлять особливий інтерес для української Комісії, такі як захист вразливих категорій споживачів, стимулювання енергоефективності та використання відновлюваних енергетичних ресурсів, механізм розподілу доходу тощо, з презентаціями виступили представники НКРЕ та партнерських організацій. Зокрема, представниками органів регулювання штатів США були зроблені презентації:

  • «Досвід США у сфері стимулювання енергоефективності» (Сандра Ройлет, директор офісу енергоефективності, Комісія регулювання громадських послуг штату Нью-Йорк);
  • «Вплив програм енергоефективності на фінансовий стан комунальних підприємств» (Шеріл Роберто, Член Комісії, Комісія регулювання громадських послуг штату Огайо);
  • «Система соціального захисту вразливих споживачів» (Дуглас Ельфнер, директор офісу з питань споживачів, Комісія регулювання громадських послуг штату Нью-Йорк та Андрій Мельникович, директор з комунікацій, Комісія регулювання громадських послуг штату Кентуккі) тощо.

Робота проводилася у формі паралельних засідань двох робочих груп (Робочої групи А з енергоефективності та Робочої групи B з питань захисту вразливих споживачів).

На засіданнях також були присутні представники Національної комісії з регулювання житлово-комунальних послуг, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, Енергетичної компанії України, Інституту муніципального розвитку, проєкту USAID MHR та USAID/Україна.

Представники НКРЕ, інших українських організацій з інтересом ознайомились з повноваженнями регуляторів США в сфері енергоефективності та практикою регулювання та стимулювання енергоефективності як в енергетичних компаніях, так і у кінцевих споживачів (у тому числі населення), зокрема, з основними видами програм у сфері енергоефективності, методами стимулювання енергоефективності, механізмами, що забезпечують фінансування відповідних заходів. Запровадження такого підходу в Україні дозволило б суттєво підвищити результативність програм енергоефективності.

За результатами робочих зустрічей було підготовлено рекомендації щодо можливих кроків НКРЕ відносно вдосконалення системи захисту вразливих категорій споживачів та у сфері стимулювання енергоефективності при регулюванні енергетичних компаній, а також визначені перспективні напрямки подальшої співпраці.

Учасники робочих груп відвідали компанію ДК «Укртрансгаз» та диспетчерський центр компанії. Крім того, учасники відвідали газокомпресорну станцію і Центр метрології газу в Боярці.

7-10 листопада 2011 року НАРУК був реалізований четвертий візит у рамках Програми Партнерства. Українська делегація була представлена фахівцями від НКРЕ та новоствореної Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Делегація України почала свій робочий візит у Вашингтоні (округ Колумбія) з дводенною програмою, під час якої відвідала компанію Вашингтон Газ в місті Спрінгфілд, де брала участь в обговоренні програми компанії стосовно підвищення енергоефективності та управління навантаженнями, допомоги оплати для споживачів з низькими доходами, заходів надійності та стандартів обслуговування. Також делегація України побувала у диспетчерському центрі компанії.

Під час візиту до Комісії громадських послуг округу Колумбія, делегація України ознайомилась з питаннями, що стосуються просування програм енергозбереження, перевірки діяльності компаній, санкцій, практики перегляду тарифів, ролі Комісії у розвитку відновлюваних джерел енергії, а також іншими актуальними питаннями.

Крім того, українці зустрілися з представниками Федеральної комісії регулювання енергетики (FERC), де обговорювали функції Комісії, відносини між федеральними та місцевими комісіями з регулювання, а також ініціативу FERC щодо SmartGrid і управління попитом.

Українська делегація також зустрічалася з представниками NARUC та USAID, щоб обговорити підсумки попереднього візиту в рамках партнерства в Києві, майбутнє партнерської програми Україна – Нью-Йорк, та інші актуальні питання. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, висловила свою зацікавленість у співпраці з NARUC та USAID в рамках партнерства.

Обговорення з колегами з NY PSC в основному були зосереджені на питаннях енергоефективності щодо:

  • процедури розгляду і відбору кращих пропозицій програм енергоефективності;
  • розробки цільових показників ефективності та бюджету для фінансування реалізації проєктів;
  • створення системи SystemsBenefitsCharge;
  • моніторингу реалізації програм енергоефективності;
  • оцінки результатів.

Четвертий візит був підсумковим заходом щодо результативності співпраці регуляторів України і США в рамках Програми Партнерства. Голова НКРЕ Сергій Тітенко оцінив четвертий візит у рамках партнерства як дуже інформативний і ефективний обмін досвідом, а також запропонував теми для наступного заходу і підтримав пропозиції NARUC щодо нового формату подальшої співпраці в рамках Програми Партнерства.

21-25 травня 2012 р. в Києві відбулася чергова робоча зустріч в рамках Програми Партнерства, значущою подією п'ятої зустрічі стала церемонія підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) і Національною Асоціацією членів комісій з регулювання комунальних підприємств США (NARUC) в рамках програми партнерства в сфері регулювання енергетики, що є продовженням співпраці в рамках попередньої Програми Партнерства.

Делегація NARUC складалася з представників: Член Комісії Річард Кемпбелл (штат Юта), Стівен Рід (штат Міссурі), Ед Макнамара (штат Вермонт), Дебора Ервін (штат Вісконсін) і Андрій Мельникович (штат Кентуккі).

Діяльність велася в двох робочих групах на паралельних засіданнях, що дозволило надати більше часу для вивчення питань. Крім того, в дискусіях взяли активну участь представники державних органів, комісій з регулювання, оператори оптового ринку, а також комунальні підприємства.

Засідання Робочої Групи А було зосереджено на основних питаннях, що стосуються регулювання виробництва електроенергії з відновлювальних джерел енергії, таких як: 

  • податкові пільги для генерації і стандарт портфеля проєктів з відновлюваної генерації; 
  • механізми заохочення та підтримки відновлюваних джерел енергії, включаючи введення в конкурентний ринок електроенергії; 
  • тарифні ставки і ціни для електроенергії, виробленої з ВДЕ; 
  • рішення про вибір місця і обґрунтування будівництва відновлювальних джерел енергії, інтеграції та експлуатації систем ВДЕ, у тому числі технічні вимоги; 
  • підключення до живлення мережі розподілених відновлювальних джерел енергії, у тому числі технічні вимоги; 
  • заохочення і особливості установки відновлювальних джерел енергії в домашніх господарствах.

Робоча Група B охопила три області

  1. процес громадських слухань, що призводить до прийняття рішень комісією; 
  2. прозорість і відкритість громадської інформації; 
  3. оскарження рішення комісії. 

Доповідачі NARUC підкреслили в загальній темі, яка поєднує три теми: важливість прозорості та відкритості у всіх аспектах процесу регулювання. Це питання обговорювалось в декількох контекстах, включаючи можливості для громадського спостереження та інформації нормативних розглядів, доступ до державних документів і зростання довіри і поваги до регуляторних рішень через чітке і повне пояснення рішень.

Представники NARUC відвідали компанію «Укргідроенерго» та Київську ГЕС та ГАЕС.

Шостий візит обміну в рамках Програми відбувся 22-26 жовтня 2012 року. Представники НКРЕ відвідали м. Олбані (штат Нью-Йорк), м. Колумбус (штат Огайо). 

В рамках візиту були розглянуті наступні питання: відновлювані джерела енергії, інформаційна система регулюючих органів, вимоги до регульованих компаній та якість послуг.

В ході засідань учасники ознайомились з підходами США щодо загальних питань регулювання сфери відновлюваної енергетики, управління чергою підключення до об'єктів відновлюваної енергетики, пріоритетної диспетчеризації та доступу об'єктів відновлюваної енергетики до мережі, схем реалізації, фінансування проєктів відновлюваної енергетики та питань інтеграції таких об'єктів до енергетичної системи.

Крім того, під час робочих засідань в Комісії штату Нью-Йорк представники НКРЕ ознайомились із інформацією щодо особливостей функціонування інформаційних систем органу регулювання (ІС), їх основних та допоміжних функцій, що надасть можливість НКРЕ оптимально організувати роботу власної ІС та забезпечити інформаційний обмін документами в рамках Комісії, в тому числі з територіальними представництвами, створити інформаційну систему підтримки проведення засідань Комісії, забезпечити прозорість та ефективність регулювання діяльності ліцензіатів.

Під час робочого візиту в рамках розглянутих питань щодо якості послуг та роботи Call-центрів учасники відвідали Call-центри Комісій штатів Нью-Йорк та Огайо, а також компанії Con Edison. Матеріали зустрічі були використані при підготовці проєкту постанови НКРЕ про створення ліцензіатами Call-центрів і моніторингу їх діяльності. Планується надалі проводити оцінку якості надання послуг Call-центрів і використовувати результати цієї оцінки при стимулюючому регулюванні.

Співробітники НКРЕ також ознайомилися з досвідом комісії штату Огайо щодо надійності поставок електроенергії та реєстрації переривань в електропостачанні. Ці матеріали будуть використовуватися при удосконаленні моніторингу надійності електропостачання.

Було також організовано зустріч із представниками Офісу ради споживачів штату Огайо, в ході якої учасники були ознайомлені з роботою Управління юридичного консультанта у справах споживачів штату Огайо.

17-21 червня 2013 року відбувся сьомий візит в рамках Програми Партнерства. В Україну прибула американська делегація в складі представників Комісії регулювання комунальних послуг штату Огайо на чолі з Членом Комісії Бет Тромбольд, Комісії регулювання комунальних послуг штату Кентуккі та округу Колумбія та Національного агентства з регулювання енергетики Молдови (ANRE)  Олександра Урсу.

Візит було сфокусовано на питаннях щодо відновлюваних джерел енергії (моделях конкурентного ринку, інтеграції електроенергії, виробленої з ВДЕ, до таких ринків, стимулювання вироблення електроенергії з ВДЕ (стимули, цільові показники, обмеження, методи прогнозування)), плати за приєднання до електричних та газових мереж, вибору тарифного меню на роздрібному ринку електричної енергії, зв’язків з громадськістю та інформування тощо.

Робота проводилася у двох робочих групах на паралельних засіданнях.

Засідання Робочої Групи А було зосереджено на основних питаннях, які стосуються регулювання виробництва електроенергії з відновлювальних джерел енергії, розглянули кращі практики просування ВДЕ-Е, у тому числі встановлення цільових показників та процедур для регулювання таких показників, а також інтеграції генерації ВДЕ в умовах конкурентного ринку електроенергії. За результатами роботи фахівців НКРЕ проведе оцінку отриманої інформації з метою визначення кращої моделі інтеграції ВДЕ-Е в ринок електроенергії України, з урахуванням американського досвіду інтеграції продажів ВДЕ-Е в конкурентному ринку електроенергії.

Засідання Робочої Групи В було зосереджено на питаннях щодо застосування процедур та умов, за яких встановлюється та фінансується плата за приєднання до електричних і  газових мереж та застосування тарифного меню на роздрібному ринку електроенергії в Україні для удосконалення існуючої нормативно-правової бази щодо тарифоутворення на електроенергію, що реалізується побутовим споживачам.

Крім того, відбулося засідання  круглого столу на тему: «Прозорість і відкритість публічної інформації.

Восьмий візит обміну в рамках Програми Партнерства відбувся 4-8 листопада  2013 року. Представники НКРЕ відвідали м. Вашингтон (округ Колумбiя), м. Колумбус (штат Огайо). В рамках візиту проводились засідання за наступними тематичними блоками: 

  • захист, розголошення, надання та опублікування інформації про ринок електроенергії; 
  • ринок допоміжних послуг в частині первинного, вторинного і третинного регулювання частоти і потужності; 
  • розвиток конкурентного ринку в США: структура і досвід; 
  • облік технологічних втрат електричної енергії при її передачі електричними мережами в тарифах на передачу і розподіл.

Під час робочого візиту представники НКРЕ ознайомились із практичним досвідом США з питань щодо публічного доступу до поточних і архівних даних, до документів Комісії з комунальних послуг округу Колумбія і штату Огайо, Федеральної комісії регулювання енергетики (FERC), з процесом та процедурою відкритих слухань тарифних справ у Комісіях, режимом конфіденційності інформації комунальних підприємств і роботою зі скаргами споживачів.

Також зустрілися з представниками Офісу ради споживачів округу Колумбiя. В ході зустрічі учасники ознайомились з роботою Управління юридичного консультанта у справах споживачів, зокрема, процедурою розгляду скарг споживачів округу Колумбiя.

Було організовано круглий стіл на тему: «Розвиток конкурентного ринку в США: структура і досвід» за участю представників ринку PJM, який на сьогодні є одним з найбільших у світі дерегулюваним ринком електроенергії, зокрема, його інтегрований підхід до організації торгівлі електроенергією, ( наявність як централізованих, так і децентралізованих сегментів). Делегація України ознайомилась з практичним досвідом США щодо:

  • організації ринку PJM;
  • структури оптової ціни PJM;
  • організації ринку допоміжних послуг в частині первинного, вторинного і третинного регулювання частоти і потужності та ін.
  • обліку технологічних втрат електричної енергії при її передачі електричними мережами в тарифах на передачу і розподіл.

На сьогодні, відповідно до вимог Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», який передбачає введення ринку допоміжних послуг вже в перехідний період, актуальним для України, при підготовці нормативно-правової бази щодо організації ринку допоміжних послуг в Україні, є досвід поетапного становлення ринку PJM, який супроводжувався постійним ускладненням і вдосконаленням структури, інформаційно-технологічного та нормативного забезпечення. Крім того,  досвід обліку втрат на ринку PJM при визначенні вузлових цін також може бути використаний при реалізації аналогічних підходів до ціноутворення на ринку на день вперед та балансуючому ринку України в майбутньому.

Представники НКРЕ відвідали енергетичну компанію PEPCO. Ознайомились із диспетчерським  центром компанії, його функціями та організацією роботи, а також брали участь в обговоренні програми компанії стосовно підвищення енергоефективності та управління навантаженнями, обліку технологічних втрат електричної енергії при її передачі електричними мережами в тарифах на передачу і розподіл, заходів надійності та стандартів обслуговування.

Делегація України зустрілася з представниками FERC, під час зустрічі обговорювали функції Комісії, розподілу повноважень між основними державними органами в електроенергетиці США, відносини між федеральними та місцевими комісіями з регулювання, а також на обговорення було  представлено  короткий  огляд стратегічного  плану FERC на 2009-2014 рр.

Українська делегація також зустрічалася з представниками NARUC та USAID з метою обговорення  результатів і досягнень співробітництва, планів на майбутнє та пріоритетних напрямків роботи в рамках Програми Партнерства у подальшому.

Дев'ятий візит обміну в рамках Програми Партнерства відбувся з 16 по 20 червня 2014 року. Представники НКРЕ відвідали м. Вашингтон (округ Колумбiя), м. Колумбус (штат Огайо). В рамках візиту проводились засідання за наступними тематичними блоками:

  • впровадження та підтримка відновлюваних джерел енергії (закупівля електроенергії, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств, особливості врегулювання небалансів на ринках електроенергії, викликаних об'єктами електроенергетики, що здійснюють виробництво електричної енергії з відновлюваних джерел енергії, сертифікати походження як інструменти, які підтверджують «зелені тарифи»);
  • регулювання доступу на енергетичних ринках (франшизи, ліцензії тощо);
  • формування вимог, практичні питання та особливості побудови та забезпечення функціонування інформаційних систем підтримки роботи ринків електричної енергії (ринку на добу вперед, балансуючого ринку, ринку допоміжних послуг).

Під час робочого візиту представники НКРЕ ознайомились із практичним досвідом США з питань щодо:

1. Закупівлі електроенергії, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств:

  • спеціальні програми / механізми для розвитку альтернативних джерел енергії на рівні домогосподарств (опис процедур, функції учасників процесу: регулюючого органу, постачальників і передавальних компаній);
  • механізми державної підтримки удосконалення та установки енергосистем, що працюють на ВДЕ, в приватних будинках;
  • спеціальні процедури підключення генеруючих установок домашніх господарств, що використовують поновлювані джерела енергії, до електричних мереж, підходи до оплати таких послуг;
  • особливості обліку електричної енергії, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств, які здійснюють виробництво електричної енергії з альтернативних джерел енергії, при формуванні балансу окремих вузлів мережі розподілу (з урахуванням особливостей обладнання перетворювачів, рівнів напруги тощо).

2. Ролі інформаційних системи у підтримці належного функціонування ринків електричної енергії:

  • основні вимоги до інформаційних систем підтримки роботи ринків електричної енергії (ринку на добу вперед, балансуючого ринку, ринку допоміжних послуг);
  • основні стандарти інформаційних систем ринку електричної енергії;
  • питання забезпечення сумісності існуючих в енергокомпаніях систем управління з новим програмним забезпеченням при впровадженні ринку на добу вперед, балансуючого ринку, ринку додаткових послуг.

3. Регулювання доступу на енергетичних ринках:

  • регуляторні вимоги в частині необхідності отримання дозвільних документів (франшизи, ліцензії, сертифікати посвідчення громадської вигоди і користі тощо) для доступу на ринки електричної енергії та природного газу, і практична реалізація цих вимог (процес розгляду, закінчення строків дії, терміни та умови, порушення тощо);
  • правила для конкурентних роздрібних постачальників електроенергії та  конкурентних роздрібних постачальників природного газу.

Представники ринку PJM запропонували презентацію на тему: «Особливості врегулювання небалансів на ринках електроенергії, викликаних об'єктами електроенергетики, що здійснюють виробництво електричної енергії з відновлюваних джерел енергії».

Відбулась чергова робоча зустріч української сторони з представниками NARUC та USAID на якій обговорили результати та досягнення співробітництва, плани на майбутнє, питання щодо додаткових пріоритетних тем для подальшого співробітництва та інші актуальні питання.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux