Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж
Опубліковано 16 квітня 2024 року о 17:11

Необхідність здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж передбачена Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами безпеки систем газопостачання, затвердженими наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 (далі – Правила безпеки), Порядком технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку, затвердженим наказом Міністерства енергетики України від 29.09.2023 № 292 (далі – Порядок ТО ВБСГ).

Крім того, наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 27.05.2020 № 342 затверджено Перелік видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках, який містить два розділи:

  • внутрішньобудинкові системи газопостачання багатоквартирного будинку (мережі спільної власності);
  • внутрішньобудинкові системи газопостачання житлового будинку (крім багатоквартирного), квартири (мережі приватної власності/ інженерно-технічна система приміщення споживача).

Згідно з пунктами 3.2 та 3.3 розділу ІІІ Правил безпеки власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.

Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.

Відповідно до пунктів 5.4 та 5.7 глави 5 розділу V Правил безпеки технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об’єктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах.

Підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови, зокрема, не забезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави.

Особливості здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку передбачена Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Так, відповідно до положень частини третьої статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон) для забезпечення безпеки газопостачання та готовності внутрішньобудинкових систем газопостачання дво- або багатоквартирного будинку до надання послуг з розподілу та постачання природного газу співвласники такого будинку або за їхнім рішенням - управитель багатоквартирного будинку, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, інша уповноважена співвласниками особа мають укласти договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку з оператором газорозподільної системи або іншим суб’єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт.

Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирних будинках здійснюється за рахунок співвласників такого багатоквартирного будинку.

У разі укладення договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку з оператором газорозподільної системи такий договір укладається за формою типового договору, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та є публічним. Оператор газорозподільної системи не має права вимагати укладання договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку на інших умовах, що не відповідають умовам типового договору, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

У разі якщо об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель або інша уповноважена співвласниками особа не звернулися до оператора газорозподільної системи із заявою про укладення договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку та не направили йому повідомлення про укладення такого договору з іншим суб’єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт, вважається, що співвласники багатоквартирного будинку приєдналися до договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку з оператором газорозподільної системи, на території ліцензійної діяльності якого розташований відповідний будинок.

У такому разі оператор газорозподільної системи розподіляє кошторисну вартість технічного обслуговування між співвласниками багатоквартирного будинку пропорційно до кількості укладених договорів із споживачами послуг з розподілу природного газу у такому будинку та надає індивідуальні квитанції споживачам у цьому будинку для оплати послуг з технічного обслуговування.

Оператор газорозподільних систем зобов’язаний розмістити на своєму офіційному веб-сайті інформацію про кошторисну вартість технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання кожного багатоквартирного будинку, розташованого на території його ліцензійної діяльності. При цьому інформація про кошторисну вартість подається у двох формах:

оплата вартості технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання єдиним платежем управителем або іншою особою, уповноваженою на це співвласниками, від імені усіх співвласників багатоквартирного будинку та за їхній рахунок;

оплата вартості технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання окремими платежами кожним співвласником багатоквартирного будинку за індивідуальними квитанціями.

Власник/балансоутримувач внутрішньобудинкової системи газопостачання не зобов’язаний укладати договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкової системи газопостачання виключно з Оператором ГРМ, а може укласти такий договір із будь-яким суб'єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт. При цьому, оплата за проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку виставляється Оператором ГРМ виключно за роботи/послуги з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку один раз на 3 – 5 років в залежності від виду робіт.

Звертаємо увагу, що питання застосування положень Порядку ТО ВБСГ, переліку видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання або Правил безпеки не відносяться до компетенції НКРЕКП. У разі необхідності отримання роз’яснень зазначених нормативно-правових актів необхідно звертатися до Міністерства енергетики України, як до розробника цих актів.

Крім того, Порядком ТО ВБСГ передбачено, що контроль за вчасністю проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку, за складанням та повнотою виконання графіка проведення ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, а також за виконанням усунення порушень, відображених в акті ТО ВБСГ покладено на Державну інспекцію енергетичного нагляду України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux