Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
офіційний веб-сайт
[повернутись] 15.06.2018 18:48


    НКРЕКП наполягає на впровадженні процедури добового балансування ринку природного газу з 1 серпня 2018 року

15 червня 2018 року, м. Київ – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних  послуг (Регулятор, НКРЕКП), заявляє про недостатню готовність АТ «Укртрансгаз» до повномасштабного тестування власної інформаційної платформи, що свідчить про фактичне блокування оператором газотранспортної системи впровадження процедури добового балансування. Такого висновку НКРЕКП дійшла сьогодні під час чергової наради з учасниками ринку природного газу.

 

Підставою для проведення чергової наради стало звернення АТ«Укртрансгаз» щодо перенесення термінів набрання чинності постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1437.

 

У зазначеній нараді взяли участь: народний депутат України Вікторія Войціцька, член наглядової ради НАК «Нафтогаз України» Володимир Демчишин, заступник директора Європейського банку реконструкції і розвитку в Україні Марина Петров, а також представники оператора газотранспортної системи, операторів газорозподільних систем, НАК «Нафтогаз України» та компанії IP Systems LLC (Угорщина), яка є розробником програмного комплексу «Інформаційна платформа оператора газотранспортної системи та підземних сховищ газу» для АТ «Укртрансгаз».

 

У рамках моніторингу виконання рішень Регулятора щодо дотримання термінів впровадження добового балансування, НКРЕКП звернулась до суб’єктів ринку природного газу з проханням надати інформацію стосовно доступності на сьогоднішній день всіх функцій інформаційної платформи

 

За результатами проведеного моніторингу встановлено, що суб’єкти ринку природного газу, які звернулись до АТ «Укртрансгаз», отримали сертифікати для доступу до інформаційної платформи Оператора ГТС та розпочали тестування лише по деяким модулям інформаційної платформи. При цьому, повномасштабне тестування інформаційної платформи не здійснюється у зв’язку із відсутністю модуля «Реєстр споживачів постачальника».

 

З метою своєчасного впровадження добового балансування в НКРЕКП за участі суб’єктів ринку природного газу на постійній основі проводилися наради щодо врегулювання проблемних аспектів, які виникають у ході впровадження добового балансування.

 

Враховуючи те, що АТ «Укртрансгаз» свідомо гальмує процес впровадження добового балансування на ринку природного газу України, Регулятор вважає за недоцільне перенесення термінів набрання чинності постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1437 та наголошує на тому, що з 01.08.2018 ринок природного газу України переходить на добове балансування.

 

Довідково

Керуючись положеннями статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та з метою імплементації актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики, зокрема Регламенту ЄС № 312, НКРЕКП прийнято постанову від 27.12.2017 № 1437 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП щодо впровадження добового балансування на ринку природного газу та процедури розробки, подання і затвердження Плану розвитку газотранспортної системи на наступні 10 років» (далі – Постанова № 1437), яка набирає чинності з 01.08.2018, крім пункту 11 Постанови № 1437, який набрав чинності з 25.02.2018.

 

Згідно з пунктом 11 Постанови № 1437, АТ «Укртрансгаз» мав:

  • з 25.02.2018 розпочати процес тестування власної інформаційної платформи із залученням суб’єктів ринку природного газу;
  • до 01.05.2018 розмістити інструкції щодо користування інформаційною платформою;
  • щомісячно до 01.08.2018 надавати звіт Регулятору про стан проходження тестування.

Крім цього, з 15.06.2018 набрав чинності підпункт 4 пункту 4 Змін до Кодексу ГТС, затверджених Постановою № 1437, яким встановлені технічні вимоги до інформаційної платформи оператора газотранспортної системи, вимоги до наповнення інформаційної платформи поточними та статистичними даними, а також вимоги до формування Реєстру споживачів постачальника.

 

Разом з тим, відповідно до звіту АТ «Укртрансгаз» за березень та квітень 2018 року, на момент подання звіту було забезпечено тестування інформаційної платформи по деяких точках (лише  на точках входу/виходу на міждержавних з’єднаннях, входу/виходу з/до сховищ газу та точках входу від суміжних газовидобувних підприємств), всім суб’єктам ринку, які звернулись, надано доступ в тестовому режимі.

 

При цьому, у звітах відсутня інформація про неготовність інформаційної платформи Оператора ГТС до впровадження добового балансування.


[повернутись]