UA
EN
(044) 204 70 72
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У
СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ (НКРЕКП, Регулятор)
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
офіційний веб-сайт
[повернутись] 13.09.2019 14:32


    Про використання поточного рахунку із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії»

У зв’язку зі зверненнями НЕК «Укренерго» та суб’єктів господарювання, які одночасно мають ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії та постачання електричної енергії споживачу, щодо використання поточного рахунку із спеціальним режимом використання для розрахунків за небаланси електричної енергії, повідомляємо.

 

Відповідно до підпункту 6 пункту 3 розділу І Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003 року за № 1172/8493, поточний рахунок – рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

 

До поточних рахунків належать зокрема рахунки за спеціальними режимами їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України.

 

Згідно із пунктом 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» (Закон) поточний рахунок із спеціальним режимом використання – рахунок, відкритий в одному з уповноважених банків і призначений для забезпечення проведення розрахунків відповідно до цього Закону.

 

Відповідно до частини другої статті 57 Закону електропостачальник зобов’язаний, у тому числі, відкрити в установах одного з уповноважених банків поточні рахунки із спеціальним режимом використання для здійснення розрахунків відповідно до вимог цього Закону. Зазначене зобов’язання для електропостачальників також передбачене Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, та Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затвердженими постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1469.

 

Статтею 75 Закону визначено, у тому числі:

 

1. Розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на ринку електричної енергії, між учасниками цього ринку здійснюються в грошовій формі відповідно до укладених договорів у порядку, визначеному цим Законом, правилами ринку, правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.

 

2. Постачальники послуг з балансування та сторони, відповідальні за баланс, у яких виникли зобов’язання перед оператором системи передачі в результаті діяльності на балансуючому ринку, вносять плату за електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оператора системи передачі в одному з уповноважених банків.

 

Кошти з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оператора системи передачі перераховуються відповідно до правил ринку на:

 

1) поточні рахунки постачальників послуг з балансування та сторін, відповідальних за баланс, крім електропостачальників;

 

2) поточні рахунки із спеціальним режимом використання електропостачальників;

 

3) поточний рахунок оператора системи передачі.

 

3. Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників, оператора системи передачі та оператора ринку затверджується та оприлюднюється Регулятором.

 

Відповідно до частини п’ятої статті 70 Закону врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку.

 

При цьому, відповідно частини четвертої статті 70 Закону купівля‑продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів.

 

У той же час, відповідно до пункту 1.3.2 глави 1.3 розділу І Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 307, для суб’єктів господарювання, визначених у підпункті 1.2.1 глави 1.2 розділу І Правил ринку (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) обов’язковою умовою участі на ринку електричної енергії є укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ОСП, що є договором приєднання, типова форма якого наведена в додатку 1 до Правил ринку. Учасники ринку укладають договір про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом приєднання до договору.

 

Таким чином, учасниками ринку укладається з оператором системи передачі один договір про врегулювання небалансів електричної енергії щодо всіх видів господарської діяльності. Тобто учасник ринку відповідно до договору про врегулювання небалансів електричної енергії несе відповідальність за врегулювання небалансів електричної енергії за всіма видами господарської діяльності.

 

З огляду на викладене та ураховуючи, що Законом визначено чіткий механізм використання поточних рахунків із спеціальним режимом використання у частині розрахунків за небаланси електричної енергії, НКРЕКП наголошує, що суб’єкти господарювання, які одночасно мають ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії та постачання електричної енергії споживачу, мають використовувати поточний рахунок із спеціальним режимом використання при здійсненні розрахунків з оператором системи передачі за небаланси електричної енергії.


[повернутись]
 

 

 Реєстрація нового користувачаX  Реєстрація нового користувача
Введіть реєстраційні дані


Логін (мінімум 3 символи)**:Пароль (мінімум 6 символів)**:Підтвердження пароля*:Контрольне запитання*:Відповідь на запитання*:Прізвище Ім'я По-батькові*:E-mail*:Факс:Телефон:Введіть символи, зображені на малюнку:
 
 
* відмічені поля обов'язкові для заповнювання
** логін та пароль повинні містити тільки латинські символи та(або) цифри


 


   НКРЕКП

03057 м. Київ, вул. Смоленська, 19            тел. (044) 204-48-27;
E-mail: box@nerc.gov.ua

© 2016 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)